Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diğer adları şebnem ve jale olan hava olayı hangisidir?

Giriş Tarihi: 29.2.2016 17:25 Güncelleme Tarihi: 29.2.2016 17:27
Diğer adları şebnem ve jale olan hava olayı hangisidir?

Çiy diğer adları şebnem ve jale olan hava olayıdır. Çiy, atmosferik sınır tabakadaki hava parselinin aktüel buhar basıncının, yüzeyin sıcaklığına ait doymuş buhar basıncından daha yüksek olması sonucu, havadaki su buharının soğuk bir yüzey üzerinde yoğunlaşarak sıvı faza geçmesidir.

Bahar aylarında bulutsuz gecelerde gerçekleşen radyasyon kaybı, yeryüzeyine temas eden ince bir hava tabakasında fazlaca soğumaya neden olur ve çiy de genellikle bu durumda -nem, sıcaklık ve basınç koşulları da uygunsa- gerçekleşir. Yer/cisim sıcaklığı donma seviyesinin altında ise, çiy yerine kırağı gerçekleşir. Çiy, meteoroloji biliminde yağış kategorisine girmez. Hatta klimatolojik rasat cetvellerinde meteorolojik hadise değil, müşahede olarak rapor edilir.
İlkbahar veya yaz mevsiminde sabahları cisimlerin üzerinde, bahçedeki bitkilerin yapraklarında su damlacıkları oluşur. Bu damlacıklar yağmur damlası değildir, geceleri havanın soğumasıyla havada bulunan su buharının yoğuşarak oluşturduğu damlacıklardır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diğer adları şebnem ve jale olan hava olayı hangisidir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz