Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rönesans'tan günümüze ustaların bitmemiş eserleri New York'ta sergileniyor

Giriş Tarihi: 2.3.2016 15:25 Güncelleme Tarihi: 2.3.2016 15:29
Rönesans'tan günümüze ustaların bitmemiş eserleri New York'ta sergileniyor

, Hindistanlı sanatçı Muhammedi'nin dünden bugüne eserleri ile Rönesans'tan günümüze birçok usta sanatçının tamamlanmamış yapıtlarını bir araya topladı.

ABD'nin New York kentindeki , yeni açtığı Met Breuer Müzesi'nde, Hindistanlı sanatçı 'nin ABD'deki ilk retrospektifi ile Rönesans'tan günümüze, birçok usta sanatçının "Bitmemiş (Unfinished)" eserlerini bir araya topladı.

Marcel Breuer binasında yeni hizmete giren Met Breuer Müzesi'nde açılacak ilk sergi, basına ve müze üyesi sanatseverlere tanıtıldı.

Küratörlüğünü Met Modern ve Çağdaş Sanat Bölümü Başkanı Sheena Wagstaff'ın yaptığı "Bitmemiş: Görünürde kalanlara dair düşünceler (Unfinished: Thoughts Left Visible)" adlı sergide, müzenin 3. ve 4. katları Rönesans döneminden günümüze usta sanatçıların bitmemiş eserlerine ayrıldı.

Burada, Leonardo da Vinci, Rembrandt Harmenszoon van Rijn (Rembrandt), El Greco, Pablo Picasso, Van Gogh, Paul Cezanne, Claude Monet, Gustav Klimt, Andy Warhol, Jackson Pollock, Piet Mondrian, Jean-Michel Basquiat, Titian ve Louise Bourgeois ile günümüz ressamlarından Kerry James Marshall gibi birçok önemli sanatçının tamamlamadığı yapıtları sanatseverlerin ilgisine sunuldu.

Bunun yanında sergide, müzenin 2. katında da Hindistan'ın önde gelen modern sanatçılarından olan ve 1990'da vefat eden Nesrin Muhammedi'nin eserleri görülebilecek. Sergide, dokunaklı hikayesi, yüksek sanatsal yeteneği ve çizimleriyle öne çıkan Muhammedi'nin 130'dan fazla resim, çizim ve sanat yaşamı boyunca çektiği fotoğrafları yer alıyor.

Yüzde 90'ı Rönesans dönemine ait sergideki eserlerin yüzde 40'ı da Metropolitan Müzesi'nin kendi koleksiyonundan seçildi.

Sergi, 18 Mart'tan itibaren halka açılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rönesans'tan günümüze ustaların bitmemiş eserleri New York'ta sergileniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz