Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Trump karşıtı gezici sanat projesi 'ta

Giriş Tarihi: 6.3.2016 10:45 Güncelleme Tarihi: 6.3.2016 11:18
Trump karşıtı gezici sanat projesi New York'ta

ABD'li iki sanatçının, 2016 başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'nin önde bulunan aday adayı 'a karşı başlattığı sanat projesi, 'taki sanat fuarına taşındı.

ABD'li sanatçılar ve , 2016 başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'nin önde bulunan aday adayı 'ı ülke genelinde gerçekleştirdikleri gezici sanat projesiyle protesto ediyor.

İnternet sitesi Craiglist'te satılan Trump'ın Iowa'da kullandığı eski seçim otobüsünü satın alan Mihelic ve Gleeson, otobüsü boyadıktan sonra bir tarafına "T.RUMP" ve diğer tarafına "t.RUTT" yazarak, Trump karışıtı bir seçim otobüsüne dönüştürdüler.

Yaklaşık 1 milyon 600 bin kilometre yapmış eski otobüsü 14 bin dolara satın alan ikili, 'taki sanat fuarında, yaptıkları açıklamada, ABD'de bugünkü siyasi süreçte sanatın çok büyük rolü olacağına inandıklarını dile getirdiler.

Ön seçim sürecinde eyalet eyalet gezen ikili, seçim otobüslerini New York'taki Volta sanat fuarının yapıldığı "Pier 90" (90. İskele) önünde park ederek, çalışmalarını fuara gelen sanatseverlere gösterdiler.

Sembolik silahla protesto

Sanatçılar, gerçekleştirdikleri projeyle Trump'ın "Make Amerika great again" (Amerika'yı yeniden büyük yap) seçim sloganının yerine, "Make fruit punch great again" (Meyve kokteylini yeniden büyük yap) sloganını kullanıyor.

Trump'ın Müslümanların bir süreliğine ABD'ye girişinin yasaklanmasını istemesi nedeniyle otobüsün arkasına "Amerika'yı yeniden büyük yap" sloganını Arapça olarak yazdıklarını belirten Mihelic ve Gleeson, Trump'ın kadın karşıtı açıklaması nedeniyle de "#WomenTrumpTrump" etiketini otobüsün üzerine yerleştirdiklerini anlattı.

Yüzlerine maske takıp, büyük bir resim fırçasıyla dürbünlü silahı birleştiren ikili, yaptıkları bu sembolik silahı gittikleri her yere götürüyor. Sanatçılar, silahların serbestçe taşınmasına tepki gösteriyor.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Trump karşıtı gezici sanat projesi New York'ta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz