Türkiye'nin en iyi haber sitesi

160 balmumu heykeli müzede

Giriş Tarihi: 9.3.2016 14:55 Güncelleme Tarihi: 9.3.2016 14:57
160 balmumu heykeli müzede

Madame Tussauds Müzesi'ndeki ni beğenmeyip yenisini yapmak için kolları sıvayan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükerşen, bugüne kadar yaptığı 160 heykeli müzede sergiliyor.

İngiltere'nin başkenti Londra'daki dünyaca ünlü Madame Tussauds Müzesi'ni ziyareti sırasında oradaki ni beğenmeyerek bal mumundan heykel yapmaya başlayan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı 'in yaptığı birbirinden özel 160 heykel, kendi adını taşıyan müzede sergileniyor.

Odunpazarı'ndaki "Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi"nde farklı dekorlar önünde sergilenen Mustafa Kemal Atatürk ve aile fertleri, çeşitli yerli ve yabancı devlet adamları, sanatçılar, medya mensupları ve sporcuların bal mumu heykelleri, ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor.

Müzenin geliri de kız çocukları ile engellilerin eğitimine bağışlanıyor

Açılışı 2013'te yapılan ve bugüne kadar 1 milyon kişinin ziyaret ettiği müzenin geliri de kız çocukları ile engellilerin eğitimine bağışlanıyor.

Büyükerşen, yaptığı açıklamada, bal mumu heykele olan merakının Atatürk heykeli yapmakla başladığını söyledi.

Londra'daki Madame Tussauds Müzesi'ni 1966'da ziyaret ettiğini anlatan Büyükerşen, "Orada sergilenen Atatürk'ün heykeli kendisine benzemiyordu. Ben de heykeli hiç beğenmedim. Bunun üzerine bal mumundan Atatürk heykeli yapmaya başladım" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
160 balmumu heykeli müzede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz