Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Nusret' mayın gemisinin maketini yaptı

Giriş Tarihi: 17.3.2016 15:38 Güncelleme Tarihi: 17.3.2016 15:38
'Nusret' mayın gemisinin maketini yaptı

Bitlis'in Ahlat ilçesinde yaşayan maket ustası Özyurt, bir yıllık arşiv çalışmasının ardından Çanakkale Deniz Zaferi'nin kazanılmasında büyük rolü olan nin maketini yaptı.

Ahlat ilçesinde yaşayan maket ustası , Çanakkale Deniz Zaferi'nin kazanılmasında büyük rolü bulunan nin gerçeğini aratmayan maketini yaptı.

İlçedeki atölyesinde maketler yapan Özyurt'un son eseri, Çanakkale Deniz Zaferi ile özdeşleşen ve savaş tarihine adını "kahraman gemi" olarak yazdıran Nusret mayın gemisi oldu.

"Maketi 6 ayda bitirdim"

Özyurt, yaptığı açıklamada, en son eserinin Çanakkale Savaşlarında boğaza döşediği mayınlarla Çanakkale'nin geçilmezliğini sağlayan Nusret mayın gemisi olduğunu söyledi.

Maketin, aslının 1/75 ölçeğinde olduğunu aktaran Özyurt, maketin inşasına başlamadan önce bir yıldan fazla süreyle arşiv araştırması yaptığını belirtti.

Özyurt, "Böylelikle ilk önce konu hakkında yeterli bilgiye sahip oldum ve geminin özelliklerini öğrendim. Çeşitli projeler geliştirdikten sonra geminin inşasına başladım. Günde 2 saat çalışarak 6 ayda maketi bitirdim" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Nusret' mayın gemisinin maketini yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz