Türkiye'nin en iyi haber sitesi

93 yaşında sanatla hayata tutunuyor

Giriş Tarihi: 22.3.2016 14:29 Güncelleme Tarihi: 22.3.2016 14:33
93 yaşında sanatla hayata tutunuyor

Ordu'da eşi vefat ettikten sonra, yaklaşık 20 yıldır el sanatı ürünlerin yapımına başlayan 93 yaşındaki Gözükan, yaşadığı evi atölyeye ve müzeye çevirdi.

Ordu'nun Altınordu ilçesinde yaşayan Mustafa Sabri Gözükan, 20 yıl önce eşini kaybedince zor günler geçirdi. Bir arkadaşının, yalnızlığını herhangi bir uğraş ile aşabileceği tavsiyesi üzerine fındık sepeti yapımına başlayan 93 yaşındaki Gözükan, daha sonra fındık ağacı lifinden ve taştan yaptığı farklı el sanatı ürünlerine yöneldi.

İlerlemiş yaşına rağmen sanata tutkusunu kaybetmeyen Gözükan, teknolojik ürünlerden uzak durarak, keser, çekiç gibi aletlerle çalışmalarını sürdürüyor. Gözükan, evinin mutfağını atölye, oturma odasını da ürünlerini sergilediği alan olarak kullanıyor.

"Bu sanat benim için doktor"

"Eşim öldükten sonra bunalımdaydım. Arkadaşım, 'kendine bir uğraş bul' dedi. Benim de sepet yapmak aklıma geldi. Bu benim için çok iyi oldu. Bu sanat benim için doktor. İnsanı tedavi ediyor. Benim hayatım bunlar. Bunlar olmasa şimdiye kadar ölmüştüm. Benim için büyük bir meşgale. Yatakta yatsam bile el sanatını yapma isteğim oluyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
93 yaşında sanatla hayata tutunuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz