Türkiye'nin en iyi haber sitesi

621 yıllık 'kurra' geleneğini yaşatıyorlar

Giriş Tarihi: 24.3.2016 15:24 Güncelleme Tarihi: 24.3.2016 15:28
621 yıllık 'kurra' geleneğini yaşatıyorlar

Anadolu'da 1395'de başlayan ve Kuran-ı Kerim'in tamamını ezberleyen, ondaki kıraatlara tam anlamıyla vakıf olan "kurra" yetiştirme geleneği, aşere takrib kurslarıyla devam ediyor.

Diyanet İşleri Başkanlığınca İzmir Müftülüğü bünyesinde ilk kez, Konak ilçesindeki Salepçioğlu Camisi'nde açıldı.

İzmir Müftüsü , yaptığı açıklamada aşere ve takribin, Hazreti Peygamberden Kuran'ın okunuşunu alan 10 kıraat imamının ravileriyle birlikte öğretilmesi olduğunu belirtti.

Kursta "Kuran Meali" dersi veren Muslu, kurra eğitiminin 1395'te Yıldırım Bayezid tarafından Osmanlı'ya davet edilen İmam Cezeri'nin Bursa'daki eğitimiyle başladığını dile getirdi.

Aşere takribin, Kuran tilavetinde en üst seviyede okuyuş tarzlarını ihtiva etmesi bakımından kültürel ve gelenekler açısından çok önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Muslu, "Uzun süredir İstanbul ve değişik illerde uygulanan bu tedris, bu usul ilk defa İzmir'de resmi olarak başladı. İl Müftülüğündeki kurs, 3 yıllık süreyi içeriyor. 11 kursiyerimizin katıldığı kurs, 4'ü aşere, 6'sı takrib olmak üzere 10 eğitim döneminden oluşuyor" diye konuştu.

"Sevinç ve gururla geliyoruz"

Kursa katılan Bornova Merkez Camii Müezzini Hasan Küçük, kursun ihtisas seviyesinde olduğunu belirterek, bu nedenle yoğun talep gördüğünü söyledi.

"Sizin en hayırlınız Kuran'ı öğrenen ve öğretendir" hadisini hatırlatan Küçük, "Hem mesleğimiz yönüyle, hem de bir imam hatip olarak Kuran-ı Kerim'i en iyi bilenlerden birisi olmamız gerekiyor. Bu eğitim de bize Kuran'ı en güzel biçimde tanıma, okuma, anlatma açısından önemli. Sevinç ve gururla geliyoruz" ifadelerini kullandı.

Şubat ayında başlayan kursta, haftada 30 saat eğitim verilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
621 yıllık 'kurra' geleneğini yaşatıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz