X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 'Salt Türkiye'nin değil insanlığın gözüdür'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'Salt Türkiye'nin değil insanlığın gözüdür'

  • Giriş Tarihi: 25.3.2016 12:30 Güncelleme Tarihi: 25.3.2016 12:35
'Salt Türkiye'nin değil insanlığın gözüdür'
'Salt Türkiye'nin değil insanlığın gözüdür'

Uluslararası savaş fotoğrafçısı Aral, " ustamı salt Türkiye'nin gözü olarak değil, insanlığın gözü olarak değerlendiriyorum" dedi.

Uluslararası savaş fotoğrafçısı Coşkun Aral, " ustamı salt Türkiye'nin gözü olarak değil, insanlığın gözü olarak değerlendiriyorum. İyi ki var, iyi ki tanıyoruz, onunla onun bıraktığı izleri sürüyoruz." dedi.

Aral, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığınca Adapazarı Kültür Merkezi'nde (AKM) düzenlenen Fotoğraf Sanatçısı Ara Güler'e Saygı Gecesi'nde yaptığı konuşmada, 17 yaşından beri Güler ile baba-oğul ve usta-çırak gibi çok şey paylaştığını söyledi.

Güler'in gözü ve beyniyle dünyayı tanımanın inanılmaz bir zenginlik olduğunu vurgulayan Aral, "Bugün geçtiğimiz yüzyılın en ünlü simalarını onun ağzından bir kere duyduğunuz zaman kitaplarını okumuş kadar tanıyorsunuz. O yüzden o Türkiye'nin gözü değil, dünyanın göz tanığı. Onu herkes zamanı durduran fotoğraflarıyla tanır ama Ara Güler aynı zamanda bir filozoftur." diye konuştu.

Coşkun Aral, din, dil, ırk, yaşadığı coğrafya ne olursa olsun her zaman insanı anlamaya çalışan, empati duyan, "asla" demeyen ve bulunduğu koşullarla yeri geldiğinde geniş açı, yeri geldiğinde de makro objektifle bakarak yorum yapmadan bunu tarihe ve insanlığa aktaran biri olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

"Şu anda Ara Güler'in Malezya'da Kuala Lumpur'da bir çalışmasını yapıyoruz. Bugüne kadar dünyanın belki de gözardı ettiği, onun yaratıcı dünya insanlarına yönelik çok şeyler çıktı. Yaratıcı Amerikalıları, savaşçıları, Türk ustaları vardı ama onun gözüyle dünyaya değer bırakmış ve evrensel değeri olan insanların sergisini açacağız. Gittiği her yerde edindiği dostluklar ve bunların kalıcı olması için çabalarıyla Ara Güler'in ayrı özelliği var. Ara Güler, deklanşöre basmadan önce beyin fotoğrafını çeker. O yüzden ustamı salt Türkiye'nin gözü olarak değil, insanlığın gözü olarak değerlendiriyorum. İyiki var, iyiki tanıyoruz, onunla onun bıraktığı izleri sürüyoruz."

Türkiye'nin inanılmaz değerler yetiştirdiğini ancak bunlara hak ettiği değeri vermede biraz geri kalındığını söyleyen Aral, "Güler, dünyanın her tarafında fotoğrafıyla değil, tanıklığıyla bir ekol çünkü tarihe tanık olmak zor bir olay. Bu salt bir fotoğrafçının deklanşörüyle zamanı durdurması değil, doğru yerde ve zamanda olma olayıdır." ifadelerini kullandı.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Melih Zafer Arıcan da Güler hakkında düşüncelerini paylaştı.

Programa onur konuğu olarak katılan fotoğraf sanatçısı Ara Güler de herkese teşekkür etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, gecenin sonunda Güler ve konuşmacılara hediye takdim etti.