Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asırlık cam takılar göz kamaştırıyor

Giriş Tarihi: 31.3.2016 17:40
Asırlık cam takılar göz kamaştırıyor

'te nde sergilenen ve 2. ile 3. yüzyıldan kalma mezarlarda bulunan el yapımı cam kolye, bilezik ve yüzükler göz kamaştırıyor.

'teki tarihi civarında üç eski Antep evinin restorasyonuyla oluşturulan nde sergilenen ve 2. ile 3. yüzyıldan kalma mezarlarda bulunan el yapımı cam kolye, bilezik ve yüzükler göz kamaştırıyor.

Cam eserler ile altın, bronz, ve toprak yapıların da yer aldığı müze, Roma, Bizans ve İslam dönemlerine ait 7 bin esere ev sahipliği yapıyor.

Cam Eserler Müzesi sorumlusu arkeolog Köse, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Medusa Arkeolojik Cam Eserler Müzesindeki eserlerin 20 yıllık bir emek sonucu ortaya çıkarıldığını belirtti.

''Buradaki cam takılar genellikle merzarlıklardan çıkartılıyor''

Müzenin yıllık 25 bin ziyaretçisi olduğunu aktaran Köse, çoğunluğu cam eserlerin oluşturduğu müzedeki cam takıların yüzeysel bir işçilikle yapıldığını söyleyerek,"Cam boncuk tekniğini kullanmışlar. Bazı bilezikler burma modelinde yapılmış. Bilezikleri daha çok düz. Buradaki cam takılar genelde mezarlıklardan çıkartılıyor. O zamanda yaşayan insanlar öldükten sonra dirilip tekrar yaşayacaklarına inandıkları için ziynet eşyalarıyla süslenip gömülüyorlardı" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asırlık cam takılar göz kamaştırıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz