Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursa'da üretiliyor dünyaya satılıyor

Giriş Tarihi: 5.4.2016 12:37
Bursa'da üretiliyor dünyaya satılıyor

Bursa'nın İnegöl ilçesinde, 2000'de İspanyolların önerisiyle üretimine başlayan Muzaffer Yeltekin, özel ağaçlardan 5 yıllık bir süreçte yaptığı , onlarca ülkeye ihraç ediyor.

Bursa'nın İnegöl ilçesinde, 2000'de İspanyolların önerisiyle üretimine başlayan Muzaffer Yeltekin, özel ağaçlardan 5 yıllık bir süreçte yaptığı , İspanya başta olmak üzere Meksika, Arjantin, Kanada, , Venezuela, Malta, İtalya ve Almanya gibi onlarca ülkeye ihraç ediyor.

İnegöl'deki atölyesinde üretim yapan Muzaffer Yeltekin, yaptığı açıklamada, 2000'de klasik ve Flamenko gitar imalatına başladıklarını belirtti.

Gitarın tüm yapım aşamasında çalıştığını ifade eden Yeltekin, "Yapmış olduğumuz gitarların hemen hemen tüm malzemesi kendi üretimimiz ancak aksesuarlarını yani telleri ve burgularını her yapımcı gibi satın alıyoruz. Ses gövde kapaklarında kendi ülkemizin ağaçlarını kullanıyoruz" dedi.

Gitar yapımında genellikle Artvin taraflarından getirttiği doğu ladini kullandığını anlatan Yeltekin, şöyle devam etti:

"Normalde bir yapımcı ne kadar sık damara sahip ağaç kullanmak isterse biz onların hepsine sahibiz. Biz, aynı zamanda tedarikçiyiz. Onun haricinde gitarın arkası ve yanlarında yine kendi ülkemizde yetişen ceviz ağaçlarını tercih ediyoruz. Onun haricinde gülü ve tüm gül çeşitlerini kullanıyoruz. Zaten gitarın en iyi ham maddesi gül ağacı."

Yılda 50 ile 100 arasında gitar yaptıklarını ifade eden Yeltekin, şunları kaydetti:

"Fazla da yapabiliriz ama kaliteyi düşürmek istemiyoruz. Sadece önümüzdeki 3-5 yıl içinde aynı kaliteyi daha uygun fiyata ülkemizde satabilir miyiz, onun mücadelesini vereceğiz. İnşallah onda da başarılı olacağız. Şu anda İspanya başta olmak üzere Meksika, Arjantin, Kanada, Brezilya, Venezuela, Malta, İtalya ve Almanya gibi onlarca ülkeyle çalışıyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa'da üretiliyor dünyaya satılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz