Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’un gizli kalmış su hazinesi ’de gün yüzüne çıkıyor

Giriş Tarihi: 6.4.2016 09:33 Güncelleme Tarihi: 6.4.2016 09:40
İstanbul’un gizli kalmış su hazinesi Sultangazi’de gün yüzüne çıkıyor

’un tarihi su yolları rotasında olan , Uluslararası ve ’na ev sahipliği yapacak.

da gelmiş geçmiş en önemli mimarlardan biri olarak kabul edilen 'ın, 'u suya kavuşturan birbirinden önemli ve dünya çapında değerli su eserleri bulunuyor. Bir çoğu İlçesi sınırlarında yer alan bu eserler arasında 55 km uzunluğa sahip Kırkçeşme Su Yolu Sistemi, dünya su mimarisinin başyapıtı olan Mağlova Kemeri, Güzelce Kemer, galeriler ve çeşmeler yer alıyor.

Tüm bu eserleri dünya çapında tanıtmak gayesiyle bir dizi çalışma yapan Sultangazi Belediyesi, şimdi de Uluslar arası bir sempozyuma ev sahipliği yapıyor. Oturum Başkanlığını Prof. Dr. Coşkun Yılmaz'ın, Bilim Kurulu Başkanlığı'nı ise Erhan Afyoncu'nun yapacağı Uluslarası Mimar Sinan ve 8 – 9 ve 10 Nisan 2016 tarihlerinde Sultangazi Belediyesi'nde gerçekleştirilecek.

Sempozyumun son gününde Türk Sineması'nın 100. Yıl eserleri kapsamında hazırlanan, yapımcılığını ve yönetmenliğini Umut Mete Soydan'ın yaptığı Mağlova Belgeseli de gösterilecek. Mağlova Belgeseli'nin de gösterileceği sempozyumun kapanış oturumuna konuğu olarak Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü sahibi 94 yaşındaki Prof. Dr. Semavi Eyice de katılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul’un gizli kalmış su hazinesi Sultangazi’de gün yüzüne çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz