Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anadolu kültürü 'Sanat Kütüphaneleri' ile yaşatılacak

Giriş Tarihi: 9.5.2016 13:48
Anadolu kültürü 'Sanat Kütüphaneleri' ile yaşatılacak

'da TÜBİTAK destekli projeyle okulların kütüphanelerinde Anadolu kadınının geleneksel kıyafetleri, mutfak aletleri ile i alanların maketlerinin bulunduğu "Sanat Köşesi" açılacak.

'da TÜBİTAK desteğiyle yürütülen "Sanat Kütüphanesi" projesiyle unutulmaya yüz tutmuş Anadolu gelenekleri, kadınların kıyafetleri, mutfak ve aletleri ile i alanların maketleri, okullarda kurulacak sanat köşeleriyle yeni nesle aktarılacak.

Yavuz Selim Ortaokulu öğretmenlerinden Zarife Akdoğan ve öğrencilerinin TÜBİTAK işbirliği ile hazırladığı proje kapsamında, Adıyaman'daki tüm okullarda "sanat köşesi" kurulacak.

Unutulmaya yüz tutmuş Anadolu kültürünün tüm unsurlarının, kentin ve bölgenin yöresel kıyafetlerinin, mutfak ve tarım aletlerinin, tarihi mekanların maketlerinin yer alması planlanan sanat köşeleri ile yeni nesle tarih bilinci kazandırılması ve Anadolu kültürünün tanıtılması planlanıyor.

Sanat köşesinin ilki Yavuz Selim Ortaokulu'nda oluşturuldu. Proje danışmanı öğretmen Zarife Akdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kültürel zenginlikleri genç kuşaklara aktarabilmek için böyle bir proje geliştirdiğini anlattı.

"Her eve lazım"

Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu da kütüphanelerin genel amacının insanların kültürünü genişletmek olduğuna işaret etti.

Bilgiye, yazılı materyallerin yanı sıra görsel objelerle de ulaşılabileceğini belirten Kutlu, geçmişte kullanılan ancak günümüzde unutulan ürünlerin, kıyafetlerin, yaşamların nasıl olduğunu yeni nesillere aktarmak için böyle bir projenin önemli olduğunu ifade etti. Kutlu, "Ben bu tür bir köşenin faydalı olacağına inanıyorum. Böyle bir kütüphane aslında her eve lazım. Belediye olarak böyle bir çalışmayı biz de destekleriz." dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anadolu kültürü 'Sanat Kütüphaneleri' ile yaşatılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz