Türkiye'nin en iyi haber sitesi

3. Seramik Sanat Günleri başlıyor

Giriş Tarihi: 13.5.2016 15:54
3. İstanbul Seramik Sanat Günleri başlıyor

Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğünün bu yıl üçüncüsünü düzenlediği İstanbul Seramik Sanat Günleri, 16 Mayıs’ta başlayacak.

Bugüne kadar düzenlediği binlerce etkinlik ve çıkardığı birbirinden değerli yayınlarla 'un kültür-sanat hayatında önemli bir yer edinen İstanbul Büyükşehir Belediyesi () Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğünün ev sahipliği yaptığı 3. İstanbul Seramik Sanat Günleri, 16 Mayıs-6 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek. Seramik sanatını toplumumuza tanıtmaya, toprağımızla harmanlanıp çıkan tasarım ürünlerinin güzelliğini sergilemeye ve bu toprağı yoğurup şekillendiren değerli sanatçıları halkla buluşturmaya devam eden İstanbul Seramik Sanat Günleri programının açılışı, 16 Mayıs Pazartesi günü İBB Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi'nde (Maksem) 17.30'da olacak.

Geçtiğimiz yıllarda yoğun bir ilgi ile takip edilen ve küratörlüğünü Duygu Bağlan'ın üstlendiği İstanbul Seramik Sanat Günleri, bu kez İBB Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi (Maksem), CRR fuaye alanı ve Kitaplığı Galerisi olmak üzere üç ayrı mekanda, üç ayrı kategoride gerçekleşecek. Türk seramik sanatının bütün kuşaklarından en önemli sanatçıların çalışmalarının yer aldığı karma sergi, Maksem'de sergilenecek. Her yıl farklı bir üniversitenin eserlerine de yer veren İstanbul Seramik Sanat Günleri'nde bu yıl Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü öğretim elemanlarının çalışmaları gösterilecek. Atatürk Kitaplığı Galerisi'nde ise seramik ile amatörce uğraşanların yaptığı eserlerden oluşan sergi gezilebilecek.

Kültürel mirasımızı, seramik sanatıyla bütünleştirerek topluma sunacak olan 3. İstanbul Seramik Sanat Günleri'nde; Bingül Başarır, Zehra Çobanlı, Güngör Güner, Mustafa Tunçalp, Candan Dizdar Terwiel ve Türker Özdoğan'ın da içlerinde yer aldığı 365'i sanatçı olan 562 katılımcının eserlerine yer verilecek. 3. İstanbul Seramik Sanat Günleri boyunca Maksem'in iki odası halka açık tam teşekküllü seramik atölyesi olarak hizmet verirken değerli seramik sanatçıları kendi uzmanlık alanları ile ilgili atölye çalışmaları yapacak.

Anadolu kültürünün ve sanat tarihimizin en renkli unsurları arasında yer alan seramiğin tüm yönleriyle sergileneceği 3. İstanbul Seramik Sanat Günleri, 6 Haziran'a kadar devam edecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
3. İstanbul Seramik Sanat Günleri başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz