Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yoksul kıtanın zengin yürekleri

Giriş Tarihi: 16.5.2016 14:36

Afrika'nın en doğu ucundaki ülke bu kez bir fotoğraf sergisine konu oldu. Emre tarafından ülkenin başkenti Mogadişu’da yapılan çekimlerden derlenen 40’ı aşkın fotoğraf Bağcılar Belediyesi Gençlik ’nde sanatseverlerle buluşuyor.

Serginin açılışını İstanbul Konsolosu Sermet Çetin, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ve Bağcılar Kaymakamı Erdal Çakır gerçekleştirecek.

35 milimetre film kullanılarak gerçekleştirilen ve Mogadişu'nun günlük yaşamına ilişkin ipuçları veren sergi 3 gün boyunca Bağcılar Belediyesi Gençlik 'nde gezilebilecek.

"Mogadişu Suretleri" adını taşıyan sergiye ilişkin konuşan Genç sanatçı Emre ,"Görselliğin önümüze serdiği zengin anlatım dili ve iletişim imkânları, hem olay ve olgulara bakışımızı hem de kendimizi ifade biçimimizi değiştirdi. Bu bağlamda dünyanın 'küçük bir köy' hâlini aldığına dair yargılar çok da yanlış sayılmaz. Fotoğraf gibi 'detayların', 'kırpmaların' ve manipülasyonların etkisine açık bir alanda neyin gerçek ya da neyin gerçeğin tersyüz edilmiş hâli olduğunu kavramak pek de kolay değil." dedi.

"BU FOTOĞRAFLARIN KURGUSUZ, MÜDAHALESİZ, OLANI AKTARMA ÇABASIDIR"

Karataş,"Somali'yi, Mogadişu'yu konu almaya çalıştığımız sergideki, daha çok belgesel yönü ağır basan bir çalışmayı tercih ettik. Tarz olarak 'doğrudan fotoğraf' ekolünün etkisi görülmekle birlikte altın çizme ihtiyacını hissettiğimiz husus, bu fotoğrafların kurgusuz, müdahalesiz, olanı aktarma çabasıdır." dedi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yoksul kıtanın zengin yürekleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz