Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lu Kibele’ye dünya hayran kaldı

Giriş Tarihi: 22.9.2016
Ordulu Kibele’ye dünya hayran kaldı

Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile tarihi Ordu Kurul Kalesi’nde sürdürülen kazı çalışmaları sırasında bulunan ‘Ana Tanrıça Kibele’ i büyük ilgi görüyor. Şaheseri görmek için 10 günde yaklaşık 15 bin yerli ve yabancı turist bölgeyi ziyaret etti

Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle sürdürülen Doğu Karadeniz Bölgesi'nin ilk arkeolojik kazısında çok önemli bir eser gün yüzüne çıktı. 2 bin 300 yıllık Ordu Kurul Kalesi'nde sürdürülen kazı çalışmaları sırasında 2 bin 100 yıllık olduğu tahmin edilen 110 santim yüksekliğinde mermerden yapılmış, tahtında oturan Ana Tanrıça Kibele i bulundu. Heykelin bu yıl Türkiye'de yapılan arkeolojik kazılar sırasında ortaya çıkan en değerli şaheser olduğu bildirildi. Gazi Üniversitesi Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt başkanlığında, 25 arkeolog tarafından Ordu Kurul Kalesi'nde yapılan kazı çalışmaları sırasında 8 Eylül'de bulunan "Ana Tanrıça Kibele" heykeli ilgi çekiyor. Yaklaşık 200 kilogram ağırlığında ve 110 santimetre uzunluğundaki tahtında oturan "Ana Tanrıça Kibele" heykelini görmek isteyenler, şehir merkezine yaklaşık 13 kilometre uzaklıktaki Bayadı Mahallesi'ne araçla ulaştıktan sonra, 300 basamaklı merdiveni çıkarak heykeli bulunduğu alanda görme fırsatı buluyor. Ziyaretçi yoğunluğu nedeniyle kazı alanının çevresinde araç kuyruğu oluşurken, yerli ve yabancı turistler heykelle çektirdikleri fotoğrafları sosyal medya hesaplarından paylaşıyor.

BAŞKAN'DAN BÜYÜK DESTEK
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Kurul Kalesi'ndeki kazı çalışmalarını inceledi. Ziyareti sırasında Kazı Başkanı Prof. Dr. Şenyurt'tan bilgi alan Başkan Yılmaz, bu sene kazı için 500 bin lira destekte bulunduklarını belirtti. Başkan Yılmaz "Burası, Ordu Büyükşehir Belediyesi'nin maddi desteğiyle devam eden bir çalışma alanı. Kazı için geçtiğimiz sene 1 milyon lira ödenek ayırmak suretiyle çok ciddi hamle yaptık. Böylece Kurul Kalesi'nde çalışmalar hızlanmış durumda. İnşallah gelecek yıl Kurul Kalesi ve çevresi, ortaya çıkarılan heykel ve eserlerle hem Türk turizmine hem de bölge turizmine kazandırılacak. Burası açık hava müzesi gibi herkes tarafından ziyaret edilecek" dedi.

YERİNDE BULUNAN İLK MERMER HEYKEL
Gazi Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Süleyman Yücel Şenyurt heykelin Türkiye'de yerinde bulunan ilk mermer heykel olduğunu söyledi. Şenyurt, "Bu, çok nadir bir durumdur. Araştırmalarımıza göre bu heykel, Kurul Kalesi'ni istila eden Romalı askerlerin işgali sırasında giriş kapısındaki duvarların yıkılmasıyla yerinde kalmış. Bu güzel eser, bize ayrıca Ordu Kurul Kalesi'nin çok önemli bir yerleşim yeri olduğunu göstermiş oldu. Bu kazının desteklenmesinde emeği geçen başta Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz'a ve tüm ekibime teşekkür ederim" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ordulu Kibele’ye dünya hayran kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz