Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Liseli gençler "'un Şehirleri"ni film yaptı

Giriş Tarihi: 17.10.2016 09:27
Liseli gençler İstanbul'un Şehirlerini film yaptı

Aksa Eğitim ve Dayanışma Vakfı (AKDAV) tarafından düzenlenen "Bilad-ı Selase - 'un Şehirleri" kısa film projesinin galası yapıldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın desteklediği proje Aksa Eğitim ve Dayanışma Vakfı (AKDAV) tarafından yürütüldü. 6 ay süren proje kapsamında düzenli teorik dersler verildi, pratik eğitimler yapıldı. Yönetmen Derviş Zaim ve yazar Cemal Şakar gibi isimlerin de katılarak tecrübelerini aktardığı "Bilad-ı Selase - 'un Şehirleri" projesinin filmleri tamamlandı ve galası da İstanbul Fatih'teki Zübeyde Hanım Kültür 'nde yapıldı.

"PIRIL PIRIL GENÇLERLE 4 GÜZEL ESER ORTAYA ÇIKARDIK"

Galada konuşan projenin ders koordinatörü Yeşim Tonbaz, sinemayla daha önce temas etmemiş 20 genci bir araya getiren projenin önemine değinerek, "Hem İstanbul'u daha yakından tanıtmak, hem de temel sinema eğitimini vermek için çıktığımız yolda pırıl pırıl gençlerle birlikte zaman geçirdik. Ortaya da 4 güzel eser çıkardık. Bu tür projeler, yaşadığımız çevreyi anlamlandırmak ve sinemaya yeteneği olan gençleri kazanmak açısından çok mühim." dedi.

" HEM ŞEHRİ TANIDILAR, HEM FİLM ÇEKTİLER"

Proje koordinatörü Kamer Çamurluoğlu ise proje kapsamında 20 lise öğrencisine kısa film eğitimi verdiklerini söyledi. AKDAV'ın bu tarz eğitimlere ayrıca ehemmiyet verdiğini işaret eden Çamurluoğlu şunları söyledi:

"Bilad-ı Selase ilçelerini gezdirdik. İlçelerin kültürel ve tarihi yanlarını anlattık. Daha sonra senaryo eğitimlerinin yanı sıra teknik eğitim de verildi. İstanbul'un üç beldesi Üsküdar, Eyüp ve Galata ilçeleriyle ilgili kısa filmler yapıldı. Senaryosunu da öğrenciler yazdı. Öğrenciler tarafından hocalarının rehberliğinde Fatih ile ilgili de bir tanıtım filmi hazırlandı."

Proje eğitmenlerinden Abdülhamit Güler ise projenin sinemayla doğrudan alakası olmayan öğrencilere yönelik olduğunu söyleyerek, "Şehir bilincini ve kültürünü gençlerde oluşturmak, hem de bunu sinemayı kullanarak yapabilmek istikametinde yola çıkılan bir projeydi." değerlendirmesinde bulundu.

Hazırlanan kısa filmlerin gösterildiği galanın sonunda, projeye katılan öğrencilere sertifikaları takdim edildi. , toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Liseli gençler "İstanbul'un Şehirleri"ni film yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz