X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Müslüm Gürses cenaze töreni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

  • Giriş Tarihi: 4.3.2013 10:23 Güncelleme Tarihi: 5.3.2013 11:37

içn Teşvikiye Camii'nde cenaze namazı kılındı. Ünlü sanatçı Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Arabesk müziğin ünlü isimlerinden içn Teşvikiye Camii'nde cenaze namazı kılındı. Namaza, siyaset, sanat ve iş camiasından çok sayıda isim katıldı. Duaların okunduğu, tekbirlerin getirildiği namazın ardından Gürses son yolculuğuna uğurlandı.

Tedavi gördüğü hastanede dün hayatını kaybeden Müslüm Gürses'in cenazesi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda düzenlenen törenin ardından Teşvikiye Camii'ne getirildi. Gürses'in sanatçı arkadaşları ve sevenleri cami avlusunu tıklım tıklım doldurdu. Cenaze namazına Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büşükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın yanı sıra Orhan Gencebay, Adnan Şenses, Nuri Sesigüzel, Ajda Pekkan, Yunus Bülbül, Ferdi Tayfur, Kubat, Ahmet Selçuk İlkan, Şahin Özer gibi çok sayıda ünlü isim de katıldı. Ayrıca Gürses sevenleri de cami avlusunu ve çevredeki sokakları doldurdu.

Cenaze namazı öncesi Kur'an-ı Kerim okundu, tekbirler getirildi. Bazı sevenlerinin gözyaşları döktüğü görüldü. Ünlü sanatçının eşi Muhterem Nur da tabutun başına gelerek dua etti.

Öğle namazından sonra cenaze namazına geçildi. Namaza gelenler saflarla yer bulamayınca imam sık sık uyarılarda bulundu. Namazın ardından tabut omuzlara alınarak cenaze aracına taşındı. Ünlü sanatçının naaşı Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.
"ÖLMEM İÇİN DUA EDİN"

Bu büyük aşkın kahramanı Müslüm Gürses artık yok.. Sakinleştiricilerle ayakta durabilen Muhterem Nur gazetecilere, "Ne olur, eğer beni seviyorsanız çabuk ölmem için dua edin. Ben Müslüm'süz yaşayamam. 30 yıl boyunca hiç ama hiç ayrılmamıştık. 4 aydır ondan ayrı, ölü gibiydim zaten. Artık yaşamamın hiçbir anlamı kalmadı. Geçen gün rüyamda beyaz kefenle onu görmüştüm, vedalaşmıştım. Kuşlar gibi elimden uçup gitti. Dün gece hiç uyuyamadım, sabah da öldüğünü söylediler" dedi.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ise Gürses'in 109 gün boyunca bir mücadele verdiğini belirterek, "Eşleri hanımefendiye ne kadar teşekkür etsek azdır. 'ya karşı hanımefendi 109 gün ve öncesinde bir eş olarak ne kadar fedakar olduğunu gördüm. Ahdi vefa kadar önemli bir şey yok. Tencere kaynarken herkes var. Ama tencerenin kaynamadığı dönemde işte sizler varsınız, dostlar var. Dün biz Müslüm Baba'yı hastaneden alıp Zincirlikuyu'ya getireceğimiz zaman sevenlerinin sevgi gösterisini hayatım boyunca unutamayacağım" dedi.

ANADOLU'NUN SESİ EKSİK KALDI

Müslüm Gürses için düzenlenen törene katılan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, bugünden itibaren Anadolu'nun sesinin biraz daha eksik olduğunu söyledi.

Müslüm Gürses için Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda tören düzenlendi. Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, konuşmasına Gürses'in seslendirdiği şarkının, "Kal gittiğin yerde mutlu ol. Ya da gel kalbimde tahta sahip ol" dizeleriyle başladı. Çelik, "Biz inanıyoruz ki hem gittiği yerde mutlu olacak, hem de bizim kalbimizdeki tahtı koruyacak" diye konuştu.Çelik, ünlü sanatçının her sözünde Anadolu'nun sessiz isyanını, Anadolu insanının ifade edemediği çığlığını, yoksulların, dışlanmışların, ötekileştirilmişlerin sesini güçlü bir sesle ifade ettiğini belirterek, "Sade bir hayata sahip olmak ama aynı zamanda güçlü gir sese sahip olmak her kula sahip olmaz. Sade hayata ve güçlü bir sese sahipti. Dün acı geldiği andan itibaren Adana'nın, Urfa'nın, İstanbul'un, Rize'nin, Ağrı'nın, Yozgat'ın, Van'ın, İzmir'in sokaklarında yediden yetmişe herkes kendi cenazesine sahip çıktı, büyük bir ustayı son yolculuğuna uğurlamanın hazırlığını yaptı. Bu törenler çok önemlidir. Sanatçılarımızın, devletimizin büyük sanatçıyı uğurlaması çok önemlidir. Ama hepsinden önemlisi sokaktaki vatandaşlarımızın o büyük ustayı uğurlamak için kendiliğinden yollara dökülmesi ve onu selamlamasıdır" diye konuştu.

Gürses'in, her sözünde, her şarkısında bu millete dua ettiğini belirten Bakan Çelik, "O sebeple de bu millet de ona dua ediyor. Biz bugünden itibaren Anadolu'nun sesinin biraz daha eksik olduğunu biliyoruz. Anadolu'nun sessiz yığınlarının kendini ifade edebilen güçlü seslerinden birini kaybettik. Ama nihayetinde sürekli bize anlatmaya çalıştığı gibi bu hayat geçici bir hayat. Netice itibariyle iyi bir hayat yaşamak, dışlanmışların, bir kenara itilmişlerin yoksulların gönlünde taht kurmak hepsinden daha kıymetlidir. O bunu başardı. Bizim için genç yaşta gitti. Ama yaşadığı hayata bakarsanız belki de birden çok insanın hayatına sığmayacak kadar çok uzun bir hayat yaşadı. Bizim için genç gitti. Ama birden çok hayatı kendi hayatına sığdırdı. Onu hiç unutmayacağız. Sesi hep kulağımızda olacak. Onu ilk sahneye çıktığı günden beri dinleyenlerden, daha sonra seven ve anlayanlara kadar bugün bütün Anadolu onu kucaklıyor" şeklinde konuştu.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ise Gürses'in 109 gün boyunca bir mücadele verdiğini belirterek, "Eşleri hanımefendiye ne kadar teşekkür etsek azdır. Müslüm Baba'ya karşı hanımefendi 109 gün ve öncesinde bir eş olarak ne kadar fedakar olduğunu gördüm. Ahdi vefa kadar önemli bir şey yok. Tencere kaynarken herkes var. Ama tencerenin kaynamadığı dönemde işte sizler varsınız, dostlar var. Dün biz Müslüm Baba'yı hastaneden alıp Zincirlikuyu'ya getireceğimiz zaman sevenlerinin sevgi gösterisini hayatım boyunca unutamayacağım" dedi.


'DÜNYADA ELVİS PRESLEY NE İSE BİZDE MÜSLÜM GÜRSES ODUR'

Sanatçı Müslüm Gürses'in cenazesine çok sayıda seveninin yanı sıra sanat camiasından ünlü isimler katıldı. Cenaze namazında bulunan Cengiz Kurtoğlu, "O her zaman gönüllerde yaşayacak. Biz ölmedi diyoruz. Çünkü sanatçılar ölmez." dedi. Kubat ise Gürses'i Elves Presley'e benzetti.

Sanatçı Müslüm Gürses'in yaşamını yitirmesi her kesimi üzüntüye boğdu. Teşvikiye Camii'nde kılınan cenaze namazına çok sayıda ünlü isim geldi. Son derece üzgün olduklarını belirten Cengiz Kurtoğlu, "Çok değerli bir insanı kaybettik. Müzik camiası ve onu sevenler çok üzgün. O her zaman gönüllerde yaşayacak. Biz ölmedi diyoruz. Çünkü sanatçılar ölmez." dedi.

"Üzülmemek elde değil. 40 yıllık dostumu kaybettim." diyen Selami Şahin, "Müslüm Baba aramızdan erken ayrıldı. Ailesine sabırlar diliyorum. Söyleyecek bir şey bulamıyorum. Çok üzgünüz." şeklinde duyguların ifade etti.

Türk müzik dünyasının büyük bir kayıp yaşadığını ifade eden Kubat, " Dünyada Elvis Presley ne ise bizde de Müslüm Gürses odur." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin çok büyük bir değerini kaybettiğini dile getiren Fettah Can ise "Çok değerli bir büyüğümüz. Çok değerli bir sesti. Mekanı cennet olsun." dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.