X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kanatlı Denizatı'nın yeri belli oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kanatlı Denizatı'nın yeri belli oldu

  • Giriş Tarihi: 8.3.2013 15:00

Kanatlı Denizatı Broşu'nun Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde yakın zamanda sergileneceğini belirten Bakan Çelik, “Bir yıl içerisinde de Uşak'taki müzeye nakledilecek." dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Almanya'dan iadesi alınan Kanatlı Denizatı Broşu'nun Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde yakın bir zamanda sergileneceğini belirterek, "Biz Türkiye'den izinsiz ya da kaçak yolla götürülmüş bütün eserleri geri istiyoruz ama izinle götürülmüş bir eser varsa bunları geri getirme gibi bir durumumuz yok" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Atatürk Havalimanı Sergi Salonu'nda düzenlenen Prof. Dr. Bekir Karlığa'nın "Batıya Doğru Akan Nehir" adlı belgeseli fotoğraf sergisinin açılışına katıldı. Burada basın mensuplarının sorunlarını yanıtlanan Bakan Çelik, Kanatlı Denizatı Broşu'nun getirildiğini hatırlatarak müjdeli haberler vermeye devam edeceklerini söyledi. Bakan Çelik, "Anadolu toprakları içerisinde sergilenmelidir temel politikamız bu. Ama izin verilerek gitmişse izin verilerek gitmiş olanlara diyeceğimiz bir şey yok. Biz sadece onların dünyanın en güzel yerlerinde sergilenmesini arzu ederiz. çalınmış eserlerin geri verilmesi konusunda bazı ülkelerde bir direnç var, bu doğru bir politika değil. Anadolu'ya ait eserler buradan kaçak götürülmüşse ya da izinsiz götürülmüşse bunların mutlaka buraya geri döndürülmesi gerekiyor. İnşallah bundan sonra da diğer isteklerimizle ilgili sizlere müjdeli haberler vermeye devam edeceğiz" dedi.

İzinsiz ve kaçak yollarla götürülen eserlerle ilgili çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Çelik, "Süreç devam ediyor inşallah Anadolu'dan izinsiz götürülmüş bazı eserleri yakın zamanda gurbetin biteceğini ve kendi vatanlarına döneceğini ümit ediyorum" diye konuştu.

Kanatlı Denizatı Broşu'nun Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde yakın zamanda sergileneceğini belirten Bakan Çelik, "Bir yıl içerisinde de Uşak'taki müzeye nakledilecek. Bununla ilgili Batı basında bazı haberler çıkıyor. Biz Türkiye'den izinsiz ya da kaçak yolla götürülmüş bütün eserleri geri istiyoruz ama izinle götürülmüş bir eser varsa bunları geri getirme gibi bir durumumuz yok. Fakat kaçak ya da izinsiz götürülmüş eserleri birileri eleştiriyorlar bunu bir milliyetçi bir tutum olarak görüyorlar.

Biz şöyle değerlendiriyoruz; aslında bulunduğu yerde sergilenme imkanı varsa bulunduğu yerdeki ortamı ruhu atmosferi ile birlikte sergilenmesi doğru olur. Ama bu imkan yoksa veya bu şekilde değerlendirilemiyorsa o zaman biz çok güzel yerlerde hayatın içerisinde 24 saat yaşayan mekanlarda bu eserleri sergilemek istiyoruz.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.