X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER DÇSO'dan Notalar Müzikali
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

DÇSO'dan Notalar Müzikali

  • Giriş Tarihi: 21.3.2013 17:30

Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Etkinlikleri kapsamında, ‘Notalar Müzikali’ projesi ile İstanbul, Bursa ve Edirne’de sahne alacak.

Türkiye'nin ilk ulusal çocuk senfoni orkestrası Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Etkinlikleri kapsamında, 'Notalar Müzikali' projesi ile İstanbul, Bursa ve Edirne'de sahne alacak. Toplumu oluşturan her farklı bireyin bir bütünü oluşturmasının önemini ve anlamını eğlenceli bir dille anlatan müzikal, 21 Nisan'da Bursa'da, 22 Nisan'da Edirne'de, 23 Nisan'da ise İstanbul'da her yaştan müzikseveri ağırlayacak.


2006 yılında Doğuş Grubu bünyesinde kurulan ve Türkiye'deki çeşitli konservatuvarların 11-18 yaş grubu öğrencilerinden oluşan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO), 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Etkinlikleri kapsamında, Notalar Müzikali'ni sahnelemeye hazırlanıyor. Metin yazarlığını, DÇSO'nun psikolojik danışmanlığını da üstlenen Dr. Erdal Atabek'in yaptığı Notalar Müzikali ile farklılıkların bir araya gelmesiyle oluşan bütünün anlam ve önemi notalar aracılığıyla vurgulanıyor.


Şefliğini ve Genel Müzik Direktörlüğünü Rengim Gökmen'in üstlendiği ve yaklaşık 90 öğrenciden oluşan DÇSO'nun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında sahneleyeceği Notalar Müzikali'nde; 7 notanın, 7 farklı orkestra mensubu tarafından canlandıracağı skeçler yer alıyor.

Sergei Prokofiev'in Romeo Juliet'inden, Ludwig Van Beethoven 9. Senfonisi'nin 4. Bölümüne birçok unutulmaz eserin seslendirileceği müzikalle DÇSO; 21 Nisan'da Bursa Merinos Kültür Merkezi Bursa Osman Gazi Salonu'nda, 22 Nisan'da Edirne Trakya Üniversitesi Balkan Kongre Merkezi Prof. Dr. Enver Duran Salonu'nda, 23 Nisan'da ise Tim Maslak Show Center'da müzikseverlere unutulmaz anlar yaşatacak.


DOĞUŞ ÇOCUK SENFONİ ORKESTRASI HAKKINDA;

Doğuş Grubu'nun sosyal sorumluluk platformu Doğuş Çocuk bünyesinde faaliyet gösteren Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, 2006 yılında kuruldu.

Şefliğini ve Genel Müzik Direktörlüğünü Prof. Rengim Gökmen'in yaptığı ve Türkiye'deki çeşitli konservatuvarların 11–18 yaş grubu öğrencilerinden oluşan Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, Türk çocuklarına senfonik müziği yaşıtları aracılığıyla sunarak, çok sesli evrensel sanat müziğini ülkemizde yaygınlaştırmayı hedeflemektedir.

2006 yılından beri Türkiye'nin çeşitli noktalarında konserler düzenleyen DÇSO, 2008 itibarıyla uluslararası platformlarda da Türkiye'yi temsil etmeye başlamıştır. Bu kapsamda Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nde İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in Türkiye ziyareti şerefine bir konser vermiştir.

Orkestra, yurt dışındaki ilk konserini ise Bavyera Devlet Senfoni Orkestrası bünyesindeki Attaca Çocuk ve Gençlik Orkestrası ile Münih'te gerçekleştirmiştir. DÇSO, Münih konserinin ardından Türkiye'nin onur konuğu olarak katıldığı İsviçre'nin Basel kentinde açılış töreni yapılan Culturescapes Festivali'nin gala gecesinde de bir konser vermiştir.

Orkestra, yurt dışı konserlerine önümüzdeki yıllarda daha fazla ağırlık vererek; Türk çocuğunun çağdaş sesini yurt içinde olduğu gibi yurt dışında ve uluslararası platformlarda da duyurmayı amaçlamaktadır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.