X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Yazar ve şairlerden Fazıl Say açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Yazar ve şairlerden Fazıl Say açıklaması

  • Giriş Tarihi: 16.4.2013 12:29

"Meseleye Fazıl Say'ın kariyeri açısından ya da 'bak onu bütün dünya, Avrupa tanıyor, yine rezil olduk' diye bakmamak gerekir" dedi.

Yazar Murathan Mungan, piyanist ve besteci Fazıl Say'ın 10 ay hapis cezasına çarptırılmasıyla ilgili, "Meseleye Fazıl Say'ın kariyeri açısından ya da 'bak onu bütün dünya, Avrupa tanıyor, yine rezil olduk' diye bakmamak gerekir" dedi.


Fazıl Say'ın hapis cezasına çarptırılması

Yazar Murathan Mungan:

"Meseleye Fazıl Say'ın kariyeri açısından ya da 'bak onu bütün

dünya, Avrupa tanıyor, yine rezil olduk' diye bakmamak gerekir"

Ece Temelkuran:

"Konuşacak çok şeyimiz varken şimdi bir hapishane macerasını

konuşmak zorunda kalacağız"

Bejan Matur: "Karar uzun vadede zarar verici"

Türkiye'nin odak ülke olduğu Londra Kitap Fuarı'na katılan edebiyat dünyasının önemli isimlerinden Murathan Mungan, Ece Temelkuran, Bejan Matur ve Buket Uzuner, sanatçı Fazıl Say'a verilen hapis cezasıyla ilgili açıklama yaptı.

Say'a verilen cezanın mesleki başarıya göre değerlendirilemeyeceğini belirten Murathan Mungan, "Fazıl Say'ın piyanist olması önemli değil, herhangi bir çalgıcı da olabilir. Suçun bu anlamda yatay ya da dikey bir hiyerarşisi yoktur. Herhangi bir yurttaşın düşüncelerini ifade etmesinde, dile getirmesinde, herhangi bir ironinin -kaldı ki söz konusu Ömer Hayyam'ın bir şiiriymiş - bunun bahane edilerek ceza verilmesini ayıplıyorum" diye konuştu.

Hiçbir yurttaşın, dolayısıyla Fazıl Say'ın da bu kararı hak etmediğini ifade eden Mungan, konuya Fazıl Say'ın kariyeri açısından ya da "bak onu bütün dünya, Avrupa tanıyor, yine rezil olduk" diye bakmamak gerektiğini söyledi.

Yazar Ece Temelkuran da karardan dolayı üzüldüğünü kaydederek, "Çok utanç verici, gerçekten konuşmaktan bile utanıyorum. Bu Türkiye için iyi bir şey değil. Çünkü konuşacak çok şeyimiz varken şimdi bir hapishane macerasını konuşmak zorunda kalacağız. Fazıl Say'a geçmiş olsun" ifadelerini kullandı.

"Düşüncenin suça konu olması saçma"

Sanatçı Fazıl Say'a verilen cezayı değerlendiren Bejan Matur da düşüncenin suça konu olmasını herkes gibi saçma bulduğunu söyledi. Kararın uzun vadede zarar verici olduğunu savunan Matur, "Sanırım bir 'twit' yazmış ve bir şiiri paylaşmış. Üstelik kendi şiiri de değil bu. Bunun üzerinden bir ceza vermek saçma, manasız. Bunu ben absürt buluyorum. İnsanın çok da söyleyebileceği bir şey kalmıyor absürt demek dışında. Kime söyleseniz anlatamazsınız bunu. Bir sanatçı bir şiiri paylaştığı için ceza alıyor" diye konuştu.

Yazar Buket Uzuner ise herkesin, desteklemediği bir fikrin söylenmesinin özgürlüğünü savunması gerektiğini, düşünce özgürlüğünün nefes almak gibi önemli olduğunu ifade etti.

"Düşünce özgürlüğü hepimize lazım" diyen Uzuner, "O kararı veren hakim ya da hakimlerin çocuklarına da lazım. Düşünce özgürlüğü olmadan hiçbir şey olmaz" dedi.

Piyanist ve besteci Fazıl Say, "halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağıladığı" iddiasıyla yargılandığı davada 10 ay hapisle cezalandırılmış, hüküm, 5 yıllık denetimli serbestlik şartıyla geri bırakılmıştı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.