X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Barışı baş tacı eden koro
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Barışı baş tacı eden koro

  • Giriş Tarihi: 23.4.2013

Değişik din ve mezheplerden 150 kişiden oluşan; Türkçe, Arapça, Ermenice ve Kürtçe şarkılar söyleyen Medeniyetler Korosu'nun şefi Özfırat "Müziğimizle barış mesajı yaymak istiyoruz" dedi

Akil İnsanlar Heyeti'ne verdiği konserle yeniden gündeme gelen ve üye sayısı 150'yi bulan Hatay'daki "Medeniyetler Korosu," kurulduğu 2007'den bu yana 220'nin üzerinde konser verdi. Hıristiyan'ı, Yahudi'si, Türk'ü, Ermeni'si, Sünni'si, Alevi'si ile dinlerin, mezheplerin birleştiği koroda; öğrenci, ev kadını, işadamı, dede, imam bir arada aynı sahneyi paylaşıyor. Türkçe, İbranice, Arapça, Ermenice, İtalyanca, Almanca ve İngilizce, Kürtçe şarkılar, ilahiler, deyişler, ezgiler söylüyorlar. 72 yaşındaki manifaturacı İbrahim Cemal de 21 yaşındaki Lusinda Horoz da bu koronun bir parçası. Gittikleri konserler için sadece bir engelliye akülü araba ile konaklama ve yol giderlerini talep ediyorlar. 2012'de Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilen 231 resmi adaydan biri olan koronun ortak sloganı, "Tek Allah'ın kullarıyız..." İşte barışı "baş tacı" eden koro:

İLK ADI 'GÖKKUŞAĞI'
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 2007 Turizm Haftası kutlamalarının Hatay'da start almasıyla başlamış Medeniyetler Korosu'nun hikâyesi. Dönemin Vali Yardımcısı Ömer Bedrettin Sağsöz başkanlığında yapılan toplantılarda sivil toplum örgütleri, kanaat önderleri, kurum ve şube müdürlerinin de içinde olduğu bir koro projesinin temelleri atılmış. İlk isimleri "Gökkuşağı" olarak anılan grup, 2000'li yıllardan sonra dünyada yükselen "Medeniyetler Çatışması" söylemlerine karşı, "Medeniyetler Korosu" olarak çıkmış ortaya. İsminin tescillenmesinden sonra koro siyaset üstü bir duruş sergiledi. Hangi görüş olursa olsun, hiç çekinmeden konsere gidip "bir arada yaşama kültürünü" gösterdiler... Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la birlikte New York'ta BM Güvenlik Konseyi üyelerine konser verdiler. AB Parlamentosu, ABD Kongresi, Houston, Atina konser verdikleri yerlerden sadece bir kaçı.

TEK ALLAH'IN KULUYUZ

Koronun şefi Yılmaz Özfırat, "Bizim tek gücümüz sevgi, saygı" diyor. Türkiye'nin en büyük sıkıntısının Kürt sorunu olduğuna dikkat çeken Özfırat, repertuvarlarına Kürtçe şarkı da eklediklerini belirtiyor. Özfırat, "Koromuzda Kürt arkadaş yok. Ancak çözüm sürecine katkı olsun istedik" diyerek, şöyle devam ediyor: "Müziğimiz yoluyla barış mesajı yaymak istiyoruz. Hem bölgemizde hem de Ortadoğu'da akan kanın durması tek temennimiz. Hayalim, yeryüzünde yaşayan herkesin bir gün Medeniyetler Korosu'na üye olması. Bir gün 150 kişilik koromuzun sayısı, 7 milyar olacak. Bu yeryüzü bunu hak ediyor."

EN GENÇ ÜYE
LusInda Horoz, 21 yaşında...Koronun en genç üyesi olarak şunları söylüyor: "Antakya'nın yerlisiyim ve 21 yaşımdayım. Hem çalışıyor, hem okuyorum. Ben ve ailem burada doğdum, burada büyüdük. Hiçbir yerden gelmedik. Benim vatanım Türkiye. Ermeniyim ama koroda yer alan hepimiz ortak bir misyon üstlendik. Şarkı söylemiyor, kendimizi anlatıyoruz. Gittiğimiz bütün ülkelerde inanılmaz olumlu tepkiler alıyoruz. Benim hayatıma çok şey kattı Medeniyetler Korosu..."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.