X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Murathan Mungan'dan çözüm sürecine destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Murathan Mungan'dan çözüm sürecine destek

  • Giriş Tarihi: 15.5.2013 14:15

Ankara'da düzenlenecek olan Demokrasi ve Barış Konferansı öncesinde katılımcılar bir basın açıklaması yaptı. İnsan Hakları Derneği'nin kurucularından Gencay Gürsoy, "Bu sürece tepki gösterenler daha çok Akil İnsanları takip ediyor. Sürece destek verenlerin daha fazla ses çıkarması gerekiyor." dedi. Yazar Murathan Mungan ise çözüm sürecinde Türkiye'nin uzun süredir sahip olmadığı bir fırsata sahip olduğunu aktardı.

Beyoğlu'ndaki Cezayir Toplantı Salonu'nda yapılan açıklamaya Gençay Gürsoy ile Murathan Mungan katıldı. Çözüm sürecinde silahlı güçlerin geri çekilmesinin kazasız belasız yürüdüğünü dile getiren Gencay Gürsoy, "Süreç bittikten sonra bir dizi yapısal yasal anayasal eşitliğine ihtiyaç var. Nasıl bir toplum tasavvuru konusunun tartışılması gerekiyor. Bu süreçle ilgili Akil İnsanlar'ın toplantılarında dikkati çeken, toplantılara barış sürecine tepki duyan insanlar daha çok katıldı. Süreci destekleyenler çok fazla oralarda görünmediler. Sürece reaksiyon gösterenlerin sesi daha fazla çıkıyor. Bu gerçeği yansıtmıyor." dedi.

Konferans hakkında da bilgi veren Gürsoy, "Burada geçmişle yüzleşme komisyonu adı verilen bir komisyon çalışma yürütecek. İkinci komisyonda anayasal süreçle alakalı bir çalışma yapılacak. Bu konuda Türkiye'de çok geniş bir bilgi birikimi oldu. Ortak yaşamın taleplerini dile getiren bir komisyon olacak. Demokratik sürecin takibi ve izlenmesi konusunda ve bu taleplerin toplumsallaştırılması hususunda bir komisyon kurulacak. Bu çalışmaların raporları ertesi gün oturuma getirilecek. Tartışma yapıldıktan sonra ise ortak metin açıklanacak." diye konuştu.

'YARGITAY'IN HAKLIYI HAKSIZI AYIRT EDEN KARARINA NE YAZIK Kİ TANIK OLMADIK'

Hrant Dink cinayeti ile ilgili Yargıtay'ın olayda terör örgütü olmadığı, bunun yerine suç örgütü olduğu yönündeki kararının sorulması üzerine ise Gençay Gürsoy, "Alışmadığımız bir sonuçla karşı karşıya değiliz. Yargıtay'ın haklıyı haksızı ayıran kararlarına ne yazık ki tanık olmadık. Bu da onlardan biri. Ortada sözlerle, iki tarafa da yorumlanabilecek sözlerle işi geçiştirmeye çalışıyor. Umuyorum hukuki süreç gerekeni yapar." ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE UZUN SÜREDİR SAHİP OLMADIĞI BİR FIRSATA SAHİP'

Türkiye'nin uzun süredir sahip olmadığı bir fırsata sahip olduğunu kaydeden Murathan Mungan ise şöyle konuştu: "Hangi merkezden gelirse gelsin bu sürece destek verilmesi gerekiyor. Savaşları çok uzun bir süredir Hollywood filmi gibi izliyoruz. Bu konuda halkımız çok Amerikanlaştı."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.