X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İstanbul'da şiir zirvesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İstanbul'da şiir zirvesi

  • Giriş Tarihi: 23.5.2013 11:49

Bu yıl ikincisi düzenlenen Kahramanmaraş Şiir Festivali tanıtım organizasyonu Kandilli Cemile Sultan Korusu’nda gerçekleştirildi.

Ünlü şairlerin yetiştiği şairler yatağı Kahramanmaraş şiir festivalinin tanıtım programına eski bakanlardan Ali Doğan, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Cumhuriyet Baş Savcısı Turan Çolakkadı, sanatçı Ahmet Yenilmez, Mustafa Topaloğlu, Bedirhan Gökçe, Türk Dil Edebiyat Dernek Başkanı Nevzat Bayhan, halk ozanı Hilmi Şahballı, İstanbul'da bulunan Kahramanmaraş İlçe Dernek Başkanları ve bir çok ünlü şair ve yazar katıldı.

FESTİVAL 30 MAYIS – 2 HAZİRAN
Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Poyraz basın açıklamasında, İkincisi düzenlenen Uluslar arası Şiir Festivali'nde temanın Sezai Karakoç olduğunu belirtti. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Poyraz, şiir festivalinin ikincisinde de bir çok kültür merkezinin açılacağını festival tarihinin de 30 Mayıs 02 Haziran'da olacağını söyledi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Kahramanmaraş'ı kendi evimiz İstanbul'da, misafiri olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek, kültür ve edebiyatımızdaki Sezai Karakoç gibi şahısların hatırlanıp anlaşılmasına katkıda bulunulduğundan dolayı Başkan Mustafa Poyraz'a teşekkürlerini iletip, Sezai Karakoç'dan iki şiir seslendirdi. İstanbul Valisi Mutlu, genç nesilin Sezai Karakoç gibi değerlerin kıymetini yaşarken bilmeleri gerektiğini vurguladı. Geçtiğimiz günlerde 1 Mayıs ile alakalı "Güvenli değil" diyerek Taksim'i yasaklayan ve bazı kesimlerden tepki çeken İstabul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun şiir okuyarak sanata destek vermesi davetliler tarafından büyük alkış aldı.

İSTANBUL VALİSİ H. AVNİ MUTLU'YA KAHRAMANLIK BERATI VERİLDİ

Halk ozanımız Hilmi Şahballı şiir okuyup, sazıyla Maraş Türküsü Oy Merih'i söyledi, Sanatçı Ahmet Yenilmez, Şair Sezai Karakoç'u anlatırken bir hayli heyecanlandı ve yaşayan değerimiz ünlü şair Karakoç'un bir şiirini seslendirdi. Şiirin usta ismi Bedirhan Gökçe Sezai Karakoç'un eserlerinden Mona Roza'nın hikayesini anlatıp güzel bir şiir okuyarak organizasyona renk kattı. Türk halk müziği sanatçısı Mustafa Topaloğlu ise böyle bir etkinliğe davet edilmekten onur duyduğunu kültür sanatın önemini ve insan vurgusunu anlatan bir konuşmasıyla da davetliler tarafından takdirle karşılandı.

Festivali onur konuğu olan ve şiire olan merakı ile bilinen İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'ya Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Poyraz tarafından kahramanlık beratı takdim edildi. Programın finalinde ise ünlü şairler İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun de yer aldığı hatıra pozu verip topluca fotoğraf çektirdiler.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.