X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Lady Gaga'dan fazla satmak şaşırtıcı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Lady Gaga'dan fazla satmak şaşırtıcı

  • Giriş Tarihi: 31.5.2013

15 Haziran'da İstanbul Park Orman'da konser verecek olan Fransız şarkıcı Zaz, "Türkiye'de albüm satış listelerine baktığımda, adımı Lady Gaga'nın üstünde görüyorum. Bu durum beni mutlu ediyor"

Kendi adını taşıyan ilk albümüyle 1.3 milyondan fazla satan Zaz, esas ismiyle Isabelle Geffroy; Vodafone İstanbul Calling kapsamında 15 Haziran'da İstanbul Park Orman'da bir konser verecek. 'Je Veux' isimli şarkıyla ünlü olan Zaz; bu konserde yeni albümü 'Recto Verso'dan şarkılar seslendirecek. Fransız şarkıcı; özel hayatı ve İstanbul konseriyle ilgili bilgiler verdi...
'Je Veux' isimli parçanızla kalplerimizi çalalı üç yıl oldu. Peki Zaz'ın ortaya çıkışıyla İsabel'in hayatında neler değişti?
Ben hiçbir şey çalmak istememiştim! Eğer yalnızca kalplerinizi çaldıysam, bir sorun yok. Samimi olmak gerekirse; değiştiğimi düşünmüyorum. Çok klasik bir cevap olacak ama özel hayatımda bir değişiklik hissetmiyorum; yoluma devam ediyorum.

ÇOK MUTLUYUM
Caz türüyle birleşen eski Fransız şarkılarıyla tanınıyorsunuz. Peki yeni albümünüz 'Recto Verso' da mı bu tarzda?
Ben müzik türü olarak caz ve swing'i harmanladığımı düşünüyorum. Yoğun, derin ve güzel şarkılar yaptığıma inanıyorum. Albümün yapım aşamasında stüdyolarda sürünüyor, hazırlık aşamasında en iyisi için yapımcı ve müzisyenlerle tartışıyorum. Bu albümde de aynen böyle oldu ama çıkan sonuçtan gayet memnunum.
Türkiye'de birçok uluslararası stardan daha çok albüm sattınız. Albümünüzün Türkiye'deki satışları ve radyolardaki başarısı hakkında ne söylemek istersiniz?
Doğrusunu isterseniz, bu başarının sırrını ben de açıklayamıyorum. Türkiye'deki albüm satış listelerine baktığımda adımı Lady Gaga'nın veya dünya çapında ünlü büyük starların üzerinde gördüğümü hatırlıyorum. Şaka gibi ancak albüm satışları hâlâ sürüyor. İnanın; bu durum beni çok mutlu ediyor.

FRANSA'DA İNANMIYORLAR

Daha önce İstanbul'da konser verdiğinizi ve konser bitimi arkadaşlarınızla bir kafede futbol maçı izlediğinizi hatırlıyorum. Peki İstanbul'u nasıl buldunuz? İstanbul'da küçük balıkçı lokantalarının olduğunu, sokakta meyvelerin satıldığını hatırlıyorum. Bir de fenerlerin olduğu yerlere dair anılar aklımdan çıkmıyor. İstanbul gerçekten çok güzel bir şehir
2010 yılında 'Avrupa Sınırları Aşanlar Ödülü'nü alarak, Fransa dışında parçaları en çok çalınan Fransız sanatçı olduğunuzu kanıtladınız. Fransa'da nasıl tepkiler aldınız?
Benim yaşadığım yerde; Fransız bir sanatçı, ülke dışında bir başarı yakaladığında hep bir şüphe durumu oluyor, insanlar inanmakta güçlük çekiyor. O yüzden sık sık "Türkiye'de, Yunanistan'da, Japonya'da ve Amerika Birleşik Devletleri'nde şarkı söyledim" demem gerekiyor.

KEREDINE SESİME ENERJİ VERİYOR
Yeni albümünüzün ilk parçası 'On Ira'yı Kerredine Soltani yazdı ve 'Je Veux' isimli parçanın başarısında da onun büyük payı vardı. Onun şarkılarınıza katkısını nasıl tanımlarsınız?
İlk albüm ile ikinci albüm arasında bir köprü kurmak için yola yine Kerredine Soltani ile çıkmak iyi bir fikirdi. Sesime enerji vermeyi biliyor. Bu yüzden gerçekten çok mutluyum.
Güzel melodilerle ortaya çıkmanıza rağmen, şarkılarınızın sözleri duygusal anlamda güçlü. Sizin için 'Melankolik hassasiyetleri olan enerjik biri' diyebilir miyiz?
Gayet güzel bir tanımlama, bunu ben de kullanabilir miyim?

ZAZ KİMDİR?
Gerçek adı Isabelle Geffroy olan Zaz, 1980 yılında Fransa'da doğdu. 5 yaşından itibaren keman ve koro şarkıcılığı dersleri alan sanatçı; Fifty Fingers isimli Blues grubuyla sahne hayatına ilk adımı attı. Paris sokaklarında verdiği konserlerle keşfedilen Zaz; 2009'daki 'Generation Reservoir' isimli yarışmada birincilik kazandı. 2010 tarihli çıkış albümü 'Zaz'ı yayınladı ve zirveye yükseldi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.