X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Gerçek bir kültür anıtıydı...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Gerçek bir kültür anıtıydı...

  • Giriş Tarihi: 20.6.2013

Türkiye'de grafik sanatının kurucularından, şair, yayıncı, çevirmen Sait Maden vefat etti

Bir hayata pek çok mesleği sığdırmış bir isim Sait Maden. Şair, yayıncı, çevirmen, ressam ve grafik tasarımcı... Çalıştığı her alanda öncülük etmiş, yeniliklere yol açmış. Bu büyük usta dün 81 yaşında hayata gözlerini yumdu. Kalp ameliyatından sonra tedavi gördüğü hastanede vefat eden Maden'in ardından kapaklarını tasarladığı binlerce kitap, dergi, yazdığı, çevirdiği şiirler, sayısız grafik tasarım ve resim eseri kaldı.

13 YAŞINDA BAŞLADI

1932'de Çorum'da doğan Maden, 13 yaşından itibaren şiirle uğraştı. 1956'da İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü'nü bitirdi. 1960'lardan itibaren binlerce kitabın kapağını hazırlayan ve ünlü çevirileri arasında Baudelaire'in "Kötülük Çiçekleri" bulunan Maden'in çok sayıda sergide eserleri yer almış, hakkında sergiler hazırlanmıştı. Son sözü Sait Maden'e bırakmak gerek. Zira orada, sanatı ve yaşamıyla ilgili ipuçları var: "O ülkeleri aramakla geçti bütün yaşamım. Kıyısından köşesinden ulaştığımı sanıyorum. Bu çaba ne kazandırdı bana? Birçok şey: Günlük yaşamın, sıradan yaşamın, ıvır zıvır ilişkilerin çürük ipliğiyle örülmüş yaşamın dışında, gökkuşakları, ışık yağmurları, mutluluk denen kavramı binbir renkle süsleyip somutlaştıran bir bakış sağladı bana. Daha ne olsun!"

ESERLERİ ESKİMEDİ
Metin Celal (Yazar, çevirmen): Şairliği yanında çevirmenliği ve grafik sanatına verdiği emekle de çok önemli bir isimdi. Çok önemli şiir kitaplarının çevirmenliğini yaptı. Grafik sanatı alanında birçok ismin hocası pozisyonundadır. Çok önemli bir kayıp."
Yılmaz Aysan (Grafik tasarımcı): "Özellikle 1960 döneminde yaptığı çalışmalarla çok önemli bir isim. Modern Türk grafik sanatının yaratıcı babalarından diyebiliriz. Sanatından hiç ödün vermedi. Kendini daha çok şair olarak görüyordu. Eserleri hâlâ eskimemiştir. Geçici modalara hiç kapılmadı."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.