X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 2. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali'nin ulusal kategori finalistleri açıklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

2. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali'nin ulusal kategori finalistleri açıklandı

  • Giriş Tarihi: 24.10.2014 17:33
2. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali'nin ulusal kategori finalistleri açıklandı
2. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali'nin ulusal kategori finalistleri açıklandı

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği ve İstanbul Medya Akademisi tarafından bu sene 14-28 Kasım tarihleri arasında ikinci defa düzenlenecek olan festivalin ulusal kısa kurmaca ve belgesel yarışma filmleri belirlendi.

Festival, Türkiye'de ve Dünya'da etik, estetik ve teknik bütünlüğe sahip sinema filmlerin gelişmesine katkı sağlanması, genç yapımcı ve yönetmenlerin yeni filmler üretmesine maddi ve manevi destekler oluşturulması, ülke sinemamızın bir kimliğe kavuşması fikrinin gündemde tutularak gerekli faaliyetlerin yapılması, ülke sinemasının yurt içinde ve yurt dışında tanıtılması amacıyla düzenleniyor.

İlk senesinde olduğu gibi bu senede kısa filmciler tarafından büyük ilgi gören festivale, tüm kategorilerde yaklaşık 285 film başvuruda bulundu. Kurmaca ve Belgesel olmak üzere iki farklı kategoride değerlendiren filmler 14-28 Kasım tarihleri arasında Atlas, Majestik, Tarık Zafer Tunaya sinema salonlarında ve Bağlarbaşı Kültür Merkezi'nde izleyicilerle buluşacak.

ULUSAL KURMACA FİNALİSTLER

1- ADEM BAŞARAN - ORHAN İNCE
2- BABA - SONER SERT
3- BAYRAM HARÇLIĞI- SERPİL ALTIN URKAN
4- DONDURMA - SERHAT KARAASLAN
5- DÜN BUGÜN YARIN - ANIL KAYA
6- FITRAT - SUAT EROĞLU
7- HAZİRAN - GÖKÇE ERDEM
8- IRME - MERT GÖKALP
9- KAFA - KORAY SEVİNDİ
10- NAR ZAMANI- CEVAHİR ÇOKBİLİR
11- ÖĞRETMEN - BARAN GÜNDÜZALP

ULUSAL BELGESEL FİNALİSTLER

1- ADANA KEBAP - ÖZGÜR DENİZ BARUT
2- ANADOLU'NUN ÇATISINDA - ABDULLAH MÜCAHİT
3- BAĞ - HANDE ZERKİN & GÖZDE EFE
4- CİBİK - TURGAY KURAL
5- ÇİROK - MUHAMMET BEYAZDAĞ
6- FIRTINA - AYDIN KAPANCIK
7- KARA - UMUT BİÇİCİ
8- SU BEDEVİLERİ - ÖMER GÜNEŞ
9- YALNIZLIK ÇAĞI - MEHMET ALİ SEVİMLİ
10- YOLANDA - EMRE KARAPINAR

Bu sene Festival kapsamında verilecek ödüller ise aşağıdaki gibi;

Ahmet Uluçay Büyük Ödülü: 50.000TL 50.000 TL
En İyi Kurmaca Film: 15.000TL 15.000 TL
En İyi Belgesel Film: 15.000TL 15.000 TL
UBSD Destekli En İyi Film: 15.000TL 15.000 TL
En İyi Görüntü Yönetmeni: 5.000TL 5.000 TL
En İyi Senaryo: 5.000TL 5.000 TL
En İyi Kurgu: 5.000TL 5.000 TL
En İyi Erkek Oyuncu: 5.000TL 5.000 TL
En İyi Kadın Oyuncu: 5.000TL 5.000 TL
En İyi Çocuk Oyuncu: 5.000TL 5.000 TL
Jüri Özel Ödülü: 5.000TL 5.000 TL
İzleyici Ödülü: 5.000TL 5.000 TL
İstanbul Büyükşehir Belediyesi / İBB Özel Ödülü

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.