X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Mehmed Akif'i 15 yıl takip ettiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Mehmed Akif'i 15 yıl takip ettiler

  • Giriş Tarihi: 20.2.2015
Mehmed Akif'i 15 yıl takip ettiler
Mehmed Akif'i 15 yıl takip ettiler

Gazeteci Muharrem Coşkun, yeni kitabında 1925-1940 arası hakkında düzenlenen gizli belgeleri ortaya koydu. Milli şair tek parti döneminde vatan haini gibi fişlenerek attığı her adım rapor edilmiş!

'nın şairi 'la ilgili emniyet, istihbarat ve İçişleri Bakanlığı'na ait resmi yazışmalardan oluşan belgeler ilk kez bir kitapla günyüzüne çıkarıldı. Gaziosmanpaşa Belediyesi'nin katkılarıyla gazeteci-yazar Muharrem Coşkun'un hazırladığı "Kod Adı: İrtica 906" isimli kitapta Mehmed Akif'le ilgili hiç yayınlanmamış 70 gizli resmi belgeye yer verildi.

MEHMET AKİF ERSOY'UN HİÇ GÖRÜLMEMİŞ FOTOĞRAFLARI - TIKLAYIN

"SAKINCALI" DİYE TAKİP EDİLMİŞ
Kitapta yer alan belgelerde, İstiklal Marşı'nın yazarı, 'de vaazları cephelerde dağıtılan, 'nı veren ilk Meclis'te milletvekilliği yapan, Anadolu'da isyanları bastırmak için il il gezerek halkı İstiklal Savaşı'na çağıran Mehmed Akif'in, kendi ülkesinde 'sakıncalı', 'mürteci' 'tehdit' durumuna nasıl düşürüldüğü anlatılıyor. Belgeler, Mehmed Akif'in Mısır'a neden gittiği, neden 11 yıl ülkesine dönmediği, gerçekten peşine hafiye takılıp takılmadığı, hilafet, şapka, cumhuriyet ve yöneticileri için neler düşündüğü, daha da önemlisi, Cumhuriyet'in ilanı sonrası, 'İslamcı/dindar' bir şair olan Mehmed Akif'e yeni rejimin nasıl baktığını gözler önüne seriyor.

ESKİ TÜRKİYE'NİN UTANCI

Yazar Coşkun, "Belgelere ulaşınca, içim bir kez daha burkuldu. Bir kez daha ceberut, milletin değerlerini tehdit gören 'Eski Türkiye' ile utandım. Bir milletin İstiklal Şairi, 'İrtica-906' dosyası ile vatan haini gibi izlenmiş, yazdığı kitaplar bu ülkeye sokulmamış, 'Safahat' isimli eserinin imha edilmesi talimatı dahi verilmişti. Coşkun'un kitabına konu olan belgeler Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından bugün Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş'un da katılımıyla açılacak bir sergide görülebilecek. Gaziosmanpaşa Belediyesi GOPARK Grand Salon'da yapılacak açılış töreni bugün 19.00'da başlayacak.

ÖLÜMÜNDEN SONRA BİLE...

Bugüne kadar gizli tutulan resmi belgelerde;
Mısır'da bulunan Mehmed Akif hakkında yazılan istihbarat takip raporları,
Şapka, hilafet, laiklik için neler söylediği,
Safahat isimli eserinin nasıl toplatılıp imha edildiği,
'Gölgeler' eserinin bu ülkeye sokulmadığı,
Kendisiyle görüşenlerin dahi nasıl fişlendiği,
Kanser tedavisi görürken bile takibata tabi tutulduğu,
Cenazesine katılanların bir bir tespit edilip fişlendiği,
1936'da vefatından sonraki 4 yıllık süreçte bile O'nun adına yapılan anma programlarının soruşturulduğu gibi çarpıcı detaylar yer alıyor.

kalan karakter 1000

Yalman Güç Yalman Güç

Sultan Abdülhamit Han'a sağlığında bühtan edenlerden acısı geçte olsa çıkıyor.
Milli şair sıkı bir İttihadcı idi.Safahatında Abdülhamit Han'a oldukça çok küfür etmişti (bk.google "Safahat ta Abdülhamit gibi başlıkları sorgulayabilirsiniz".) Ayrıca Ersoy padişahın hal fetvasını Hamdi Yazır ile beraber hazırladı,(Fetvayı tasdik eden şeyhülislamdır).
Abdülhamid Han 1909 da hal edildi,İttihadcılar,Osmanlıyı harb-i umumiye soktular,19l8 de memleketten kaçarken Osmanlı kayıtsız şartsız tesli olmuştu.1"922 de top sesleri Ankara'dan duyuluyordu.Mehmet Akif 1937 de ölünceye kadar Abdülhamit II.hallinde oynadığı meş'um rolden dolayı nedamet getirmemiştir.
Cumhuriyet devrinde takip edilmişmiş filan ne diyelim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 20.02.2015 14:35
ihsan can ihsan can

Hasir sapka giyen adami takip etseler ne olur etmeseler ne olur

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.02.2015 09:12
BHY BHY

Dış güçlerin etkisinde olan yöneticiler bu ülkeyi çıkmaza soktular halkın ahlakı da ortada cinayetler gibi

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.02.2015 09:02
veli veli

bu ülkenin birliğini dirliğini bozmak isteyen ,kim olursa olsun idam edilmesi gerekir NOKTA

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.02.2015 08:35
Ayse Winkler Ayse Winkler

Su anda bile ISTIKLAL marsini kabul etme yip,yerine ONUNCU YIL MARSI calanlar var. Asil bunlardan utanmak gerekir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır1
cevapla 20.02.2015 05:36

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.