5 günlük hava durumu
29 Mayıs 2012 Salı

Osmanlı paraları yok mu ediliyor?

  • yeni haber
  • Giriş Saati: 29.05.2012  12:20
    Güncelleme : 29.05.2012  12:20
Osmanlı İmparatorluğu'nun son 6 padişahı dışındaki padişahlara ait paraların koleksiyonu ve satışının yasak olması nedeniyle, bu döneme ait binlerce gümüş ve altın paranın hurda olarak eritilerek, hediyelik eşya sektöründe hammadde olarak kullanıldığı iddia ediliyor.

Türk Nümismatik Derneği Başkanı Cem Mahruki, yaptığı açıklamada, son 6 Osmanlı padişahı öncesine ait paraların koleksiyonunu yasaklayan 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'nun 1982 yılında dönemin Milli Güvenlik Konseyince çıkartıldığını, günümüze kadar da değişmeden geldiğini söyledi.

Kanunun faydadan çok zarar verdiğini savunan Mahruki, acilen yeni bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Yürürlükteki yasanın 23'üncü maddesinin son 6 Osmanlı padişahı dışındaki tüm padişahların para ve madalyalarının koleksiyonunun yapılmasını, alım ve satımını yasakladığını vurgulayan Mahruki, ''Yasak nedeniyle ülkemizdeki koleksiyoncular bu paraları toplamıyor. Yurt içi talep olmayınca yasak kapsamındaki Osmanlı paraları yurt dışına çıkarılıyor, ya da altın ve gümüş gibi değerli madenlerden yapıldığı için eritiliyor. Böylece tarih, özellikle Osmanlı tarihi yok ediliyor''dedi.

''Koleksiyonculuk serbest bırakılırsa sorun çözülür''

Yurt dışında internet üzerinden sikke satışı yapan firmalara bakıldığında, satışa sunulan birçok sikkenin Anadolu menşeli olduğunun görüleceğini vurgulayan Mahruki, şunları söyledi:

''Yani bu yasa 30 yıldır kaçakçılığı önleyemediği gibi kolaylaştırmış. Eğer para koleksiyonculuğu serbest bırakılırsa birçok insan bunun koleksiyonunu yapacak. Oluşacak iç talep sonucu Osmanlı sikkeleri yurt dışına kaçırılmayacak, tarihimiz yurt içinde kalmış olacak. Eski paraların eritilerek yok olmasının önüne geçilecek. Hatta yurt dışından tekrar ülkemize geri getirileceğine inanıyoruz. Para koleksiyonculuğunun kayıttan kurtulması halinde birçok bürokratik işlem de ortadan kalkacak. Kısıtlı sayıdaki müze elemanları, kayıtlı koleksiyoncu için çok zaman ve emek harcamayacak. Bu sayede asli işlerine daha fazla zaman ayırabilecekler.''

Cem Mahruki, yasal veya yasal olmayan paraların halk tarafından ayırt edilebilmesinin son derece güç olduğunu, bu nedenle binlerce suçsuz vatandaşın kaçakçı durumuna düştüğünü ve ağır cezalarla karşı karşıya kaldığına dikkat çekerek, eski paraların serbestçe alınıp satılabilmesini, koleksiyonlarının yapılabilmesini, ancak yurt dışına çıkartılmasına ağır müeyyideler getirilmesini istediklerini kaydetti.

Özellikle Avrupa Birliği üyesi ülkelerde tüm eski paraların serbestçe alınıp satıldığını, kayıtsız olarak koleksiyonunun yapılabildiğini bildiren Mahruki, şöyle dedi:

''Para koleksiyonculuğunun kültür gelişimine önemli katkısı olduğu bir gerçek. Ülkemizde hemen her evde ailelerden çocuklarına intikal eden eski para bulunur. Yüz binlerce kadınımız halen Anadolu'da yasak kapsamındaki eski Osmanlı paralarından oluşan altın ve gümüş takıları, başlıkları, kemerleri kullanmaktadır. Vatandaşlarımıza dedelerinden kalan Osmanlı dönemine ait madalya veya nişanlar Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı müzeler tarafından yasak kapsamına alınarak el konuluyor. Eski Osmanlı altın paralarının ticaretini yapan sarraf ve kuyumcular da uygulamadan çok fazla zarar görüyor.''

Araştırmacı nümismat Necati Doğan da, eski döneme ait Osmanlı paralarının koleksiyonunun yasaklanmasına bir anlam veremediklerini vurgulayarak, Osmanlı paralarının eritilmesinin önüne geçmek amacıyla bu alanda faaliyet gösteren derneklerin Kültür ve Turizm Bakanlığı'na müracaat ederek bu durumunun kaldırılmasını talep etmeleri gerektiğini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Günay

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise, vatandaşlar tarafından bulunan tarihi eserlerin müzelere satılmasıyla ilgili yeni düzenlemeler yapıldığını belirtti.

Yeni düzenlemeyle bulduğu tarihi eseri müzeye getiren vatandaşın, eserin tarihi niteliğine göre ödüllendirildiğini vurgulayan Günay, ''Eskiden müze almadığı eseri 'almıyorum' diyordu. Piyasada kaçakçılığa düşüyordu ya da çarçur oluyordu. Biz şimdi bunu almasak bile kaydediyoruz, müzede muhafaza ediyoruz ve almak isteyen koleksiyoncuya satıyoruz. Böylece eserin piyasada yasal biçimde dolaşmasının yolunu açıyoruz, yok olmasını engellemiş oluyoruz'' dedi.

Osmanlı paralarının yasak nedeniyle eritildiğiyle ilgili bilgisi olmadığını dile getiren Günay, konuyla ilgili inceleme yaptıracağını kaydetti.

kalan karakter 460

Turgut Öztaş Turgut Öztaş

Yeni düzenleme de hiç bir şey kazandırmaz, ne müzelere ne de vatandaşa, vatandaşın getirdiği eserlerin yüzde doksanı müze komisyon üyelerinin keyfiyetinden dolayı etütlük sayılarak bir kıymet biçilmediğinden vatandaşın eline geçen bir şey yok. Biçilen değer koleksiyon değerinin yüzde biri kadar, en erken bedel ödemesi bir buçuk yılda yapılıyor, yine müze çalışanlarının keyfiyetinden ötürü! Bu nedenle de vatandaş doğrudan kaçakçının kucağına itiliyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır1
cevapla 10.06.2012 14:21

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sergi Haberleri

Rönesans Türkiye'ye geliyor!
Sanayi Müzesi'ne yılda 100 bin kişi
'Çingene Kızı' artık randevuyla görülecek
Fotoğrafçı Aşçı'ya büyük ödül
Buğdanoğlu'ndan 01 tonluk sergi
Polonya'da Türk Filmleri Haftası
2 bin yıllık küp bulundu!
Vitrini inşaat alanına çevirdi
Playboy koleksiyonuna 56 milyon dolar!
Doğançay İstanbul Modern'de
30'da çaldı, 50'de üretti, 80'de satıyor!
2 bin 700 yıllık mühür
Çalışmak, sabır bir de alınyazısı
Engelli çocuklara ünlü desteği!
'Van Gogh Alive' 15 Ekim'de başkentte
Rönesans'ın dehaları İstanbul'da
İlk porno çizim bulundu!
Ünlü yönetmenin fotoğrafları bu sergide
Müzede ''3 boyutlu sanal tur''
''Harem-i Hümayun Sergisi'' açılıyor!
Çıplak poza 23 bin dolar!
İstinyePark'ta sergili tanıtım
Ekinci'nin gözünden çalışan kadınlar
Söz'den Tuval'e Sunay Akın
Elvis tablosuna 65 milyon lira!
'Rocky' 16. yüzyılda Vatikan'da yaşamış!
Pulitzer ödüllü savaş muhabiri Faas öldü
Red Kid İstanbul'da
Diyarbakır'da gizemli keşif
'Uyuyan Kız'a 45 milyon dolar
Tek bir saç teline İstanbul’u çizecek GALERİ
'Bu tapınakları Kral Davud inşa etti'
Beş yaşında resimleriyle zengin oldu
Sabancı koleksiyonu iPad'le gezilebilecek
Atatürk için özel kalem serisi
Rembrandt 'çağdaşları'nı alıp gitmeden!
20 milyon dolarlık çello kırıldı
Son gün 15 Mayıs!
New York rüzgarı
Mısır'a ait 80 tarihi eser iade ediliyor!
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ SABAH BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol