X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Diyetisyen Nurten Gündüz: Tuzu Azalt, Ömrü Uzat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Diyetisyen Nurten Gündüz: Tuzu Azalt, Ömrü Uzat

  • Giriş Tarihi: 5.3.2015 10:58 Güncelleme Tarihi: 5.3.2015 11:57
KÜTAHYA KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERLİĞİ TARAFINDAN DÜZENLENEN 'TUZU AZALT, ÖMRÜ UZAT' KONULU KONFERANSA DİYETİSYEN NURTEN GÜNDÜZ KONUŞMACI OLARAK KATILDI
Diyetisyen Nurten Gündüz: Tuzu Azalt, Ömrü Uzat

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği tarafından düzenlenen ’Tuzu azalt, ömrü uzat’ konulu konferansa Diyetisyen Nurten Gündüz konuşmacı olarak katıldı.
Türkiye’nin dünyada en fazla tuz kullanan ülkelerin başında geldiğini belirterek, "Günde 18 gram yerine 5 gram tuz tüketilmelidir. Günde yediğimiz 400 gram ekmekten 7 gram tuz almış oluyoruz. Aşırı tuz tüketimi bir çok sağlık sorununa neden olabilir bunlar; Kalp hastalıkları. Yüksek tansiyon, İnme, Böbrek hastalıkları, Kemik erimesi, bazı kanser türleridir. Günlük tuz alımının erişkinler için 5 gramı geçmemesi, tuz tüketiminin az miktarda dahi azaltılmasının, kalp ve damar hastalıkları riskine büyük etkisi olduğunu görülmektedir.Günlük beslenmede tuz tüketiminin 10 gramdan 5 grama düşürülmesi ile inme riskinin yüzde 23 ve kardiyo vaskülerhastalıkların riskini yüzde 17 azalttığı görülmüştür.Turşu, ketçap, hardal, zeytin, soya sosu, salata sosları gibi yiyeceklerin tuz içeriği yüksektir. Bu besinlerden uzak durunuz ya da çok nadir tüketiniz.Satın aldığınız gıdaların ve maden suları gibi içeceklerin sodyum içeriğini etiketinden kontrol ediniz.Az tuz tüketirken iyotlu olanı tercih etmeliyiz. Çünkü iyotlu tuz özellikle çocukların büyümesini, gelişmesini sağlar ve zeka geriliği ile beyin hasarını önler. İyotlu tuzun önemi büyük ve iyot troid hormonun oluşumunda, Beyin ve sinir sisteminin büyüme , gelişme ve vücut ısısı ve enerjisinin devamını sağlar. İyotlu tuzu saklarken de mutlaka kuru, serin, karanlık ve ağzı kapalı bir şekilde saklanması gerekmektedir" diye konuştu.(EFE)