X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Avrupalılara Kütahya Çinisini Sevdirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Avrupalılara Çinisini Sevdirdi

  • Giriş Tarihi: 4.4.2015 12:18 Güncelleme Tarihi: 6.4.2015 15:55
AVRUPAYA KÜTAHYA ÇİNİSİNİ SEVDİRDİ (ÇİNİ USTASI SİMAVLI RECEP KUZU) AVRUPAYA KÜTAHYA ÇİNİSİNİ SEVDİRDİ-1-2-3-4 (SİMAVLI ÇİNİ USTASI RECEP KUZU’NUN ALMANYA, FRANSA, HOLLANDA VE BELÇİKADA YAPTIĞI İŞLER)
Avrupalılara Kütahya Çinisini Sevdirdi

Almanya’da yaşayan gurbetçi işçi emeklisi Simavlı Recep Kuzu (67), camilerin yanı sıra komşularının ev ve işyerlerine döşediği çinileriyle kısa sürede Almanların gönlünü fetih etti.
Almanya’nın Dortmund kentinde bir boru fabrikasında çalışıp emekli olduktan sonra memleketi Simav’a dönmeyerek baba mesleği olan fayans döşeme işine başlayan 2 çocuk babası Recep Kuzu, camilerin yanı sıra komşularının ev ve işyerlerine döşediği çinilerle bir yandan Kütahya’yı tanıtırken bir yandan da mesleğinde ünlendi ve çini ustası oldu.
Almanya’da 30 dolayındaki caminin mihrap, minber ve kürsülerini Kütahya çinileriyle döşeyip ünlenen Simavlı Recep Kuzu, Almanların yanı sıra Fransa, Hollanda ve Belçikalılarında dikkatini çekmeyi başardı.
Yurt dışında sipariş üzerine çalıştığını ifade eden Kuzu, “Hem emekliliğim tadını çıkarıyorum, hem de el emeği göz nuru dökerek Kütahya’yı tanıtıyorum. Almanların yanı sıra Fransızlar, Hollandalılar ve Belçikalılar Kütahya’nın çinilerine hayran kalıyorlar. İşim her geçen gün artıyor. Kısa süreli ziyaretlerin dışında memleketim olan Simav’a dönmeyi düşünmüyorum” şeklinde konuştu.(MY-EFE)