Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anne ve babalara yol gösteriyoruz

Giriş Tarihi: 5.9.2011

Kendi beğendikleri bebek ürünlerini, kurdukları leomio.com sitesi üzerinden diğer anne-babalarla paylaşan Tanya-Ersin Saran çifti "Her anne baba gibi biz de bebek için kullanabileceğimiz ürünleri araştırmaya ve öğrenmeye başladık. Öğrenince de diğer anne-babalara yol göstermek istedik" diyor

Oğulları Leo'nun adını verdikleri ve 'Benim Leo'm anlamına gelen leomio.com sitesini kuran Tanya-Ersin Saran çifti, kendi kullandıkları bebek ürünlerini inceliyor, beğendiklerini ve işlerine yaradığını düşündükleri ürünleri diğer anne-babalarla paylaşıyor. Henüz çok yeni olmasına rağmen gelen tepkilerin çok iyi olduğunu söyleyen Tanya Saran, leomio.com'u ve hedeflerini anlattı.

Leomio.com yeni bir site. Hakkında biraz bilgi verir misiniz?
Leomio; hamilelik döneminde başlayan bir serüven. O dönemi eşimle birlikte, elimizde onlarca gereksiz, hayatımız boyunca kullanmayacağımız ya da eskitene dek kullandığımız ürünleri seçmek ve araştırmakla geçirdik. Her anne-baba gibi bizler de bebeğimiz dünyaya gelmeden önce, kullanabileceğimiz ürünleri satın almak için araştırmaya, araştırdıkça öğrenmeye, öğrendikçe de bebek ürünlerinin üstün veya zayıf yönlerini görmeye başladık, aldığımız bazı ürünleri hiç kullanmazken, bazılarını eskittik. Yeni anne-baba olacak ailelerin de deneyimlerimizden yaralanabileceğini düşündük ve bu fikri hayata geçirmeye karar verdik.

ARKASINDAYIZ!
İnternet sitesi kurma fikri nereden çıktı?
Oğlumuz Leo dünyaya geldiğinde, eşimin yoga eğitmeni olması sebebiyle her yıl gittiğimiz bir Hindistan seyahatinde bu kararı verdik. Yanımıza aldığımız ürünlere bakıp, "Biz bu ürünlerle keyifli bir seyahat geçirdiysek, demek ki doğru ürünleri tercih etmişiz" dedik. Ve alışverişte vakit kaybeden yeni anne baba olacak veya olmuş kişilere yol göstermek istedik. Sitenin adı da, oğlumuzun adı olan Leo'dan geliyor, Türkçesi 'Benim Leo'm'

Sitede satılan ürünleri bizzat kendiniz mi deniyorsunuz?
Ürünlerin tamamı bizim kullandığımız ve arkasında durabileceğimiz ürünler. Her bir üründe o ürünü kullanmış bir anne-baba olarak kendi kullanıcı yorumlarımız var.

KUMAŞ BEZ KULLANIN
Ürünleri denerken hangi özelliklerine dikkat ediyorsunuz?
Ürünlerin seçimlerinde bizim önem verdiğimiz kriterler; bebeğin sağlığı için tehdit oluşturmayan, çevreyle dost, tasarımı ile hayatımızı kolaylaştırabilen, ödüllü ve sofistike bir ürün olmaları oldu. Örneğin, biz hamileliğimizde kumaş bez kullanmaya karar verdik. Her bir bebek büyürken yaklaşık olarak 6-9 bin adet bez kullanıyormuş. Bunlar da ya yakılarak ya da gömülerek imha ediliyormuş. Yakıldığında ozona, gömüldüğünde yer altı kaynaklarına verdiği zarardan kendi adımıza sorumlu olmak istemedik. Hem de yılda kesilen 8 milyon ağaca da katkıda bulunmamış oldum. Kumaş bez benim çok desteklediğim bir konu ve ürün.

Marka tercihiniz var mı? Elbette var.
Ödüllü, güvenlik testlerinden tam puan almış, kullanımı kolay, sosyal projeleri destekleyen ve en önemlisi içinde kimyasal barındırmayan markalar tercih sebebimiz.

KEYFİNİ ÇIKARSINLAR
Sizi diğer alışveriş sitelerinden farklı kılan nedir?
Leomio.com'da kullanıp test etmediğimiz hiçbir ürün yok. Her bir ürün için ürün özelliklerinden önce o ürünü satın alma, memnun kalma ve tercih etme sebeplerimizi samimiyetle anlattık. Böylelikle yeni ebeveynlerin saatlerini "Acaba hangisi daha iyi?" sorusu ile bebek marketlerinde harcamak yerine, aile olmanın keyfini çıkarmalarına bir katkımız olsun istedik.

İHTİYAÇ SAHİPLERİNE EŞYA GÖNDERİYORUZ
Geri dönüşler nasıl oluyor?
Çok güzel ve keyifli oluyor. Benim hamilelik ve annelik yolculuğumu bilen blogger'lar çok destek oluyor bu projeye. Ne de olsa uzunca bir zamanı birlikte geçirdik. Kâh tavsiye aldığım, kâh tavsiye verdiğim o dönem, sitemiz profesyonel ama yine de anne baba sıcaklığının olduğu yorumlara açık bir platforma dönüştü.

Beğenip satışa sunduğunuz bir ürün hakkında olumsuz bir dönüş aldınız mı?
Henüz olumsuz geri dönüş almadık. Aslında alacağımızı da hiç düşünmüyorum. Çünkü biz sitede satışa sunulan tüm ürünleri kullanıp test ettik. Olumsuz geri dönüş, olsa olsa hatalı kullanım veya kargo hasarından olabilir. Kendimize o kadar güveniyoruz anlayacağınız! Ayrıca biz, Leo'nun artık giymediği ve tabii ki eskitmediği her şeyi de siteden ihtiyaç sahiplerine kargolarını ödeyerek gönderiyoruz.

DUYGU TEKİN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anne ve babalara yol gösteriyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz