Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gücümüzü Necati'nin sakinliğinden alıyoruz

Giriş Tarihi: 31.10.2011

Yılmaz Erdoğan; Türkiye'de ses getiren sinema filmleri, tiyatro oyunları ve stand up'ların perde arkasındaki 'gizemli' ortağı Necati Akpınar'ı anlattı: Doğuştan sufidir Necati! Tevazu kelimesini utandıracak kadar tevazu sahibidir. Gücümüzü onun sakinliğinden alırız

Organizasyon dehası Necati Akpınar ile dil cambazı Yılmaz Erdoğan'ın yolları, 17 yıl önce kesişti... Önce arkadaş oldular, sonra kardeş. Ortak bir hayalleri vardı: Kendi tiyatrolarını kurmak! Beşiktaş'taki eski Mıstık Sineması'nı, BKM (Beşiktaş Kültür Merkezi) adıyla hayata geçirdiler ve Türkiye'deki eğlence hayatının en büyük markalarından biri haline geldiler! Demet Akbağ ise gönül ortakları oldu... 17 yılda 6.6 milyon tiyatro ve gösteri bileti satan, beyaz perdede 25.5 milyon seyirciye ulaşan ve organizasyonlarıyla 9.6 milyon kişiyi eğlendiren BKM'nin ortağı Necati Akpınar ise bu süreçte hep perde arkasında kaldı.

GÜÇLÜ SEZGİLER
Yıllardır BKM'nin 'gizemli patronu' kimliğini koruyan Necati Akpınar; BKM'nin 17'nci yılı nedeniyle ilk kez ortaya çıktı. CNBC-e Business dergisi için Yılmaz Erdoğan'la birlikte Dinçer Dinç'in objektifine poz veren Necati Akpınar; Elif Yağız'ın sorularını yanıtladı... Yılmaz Erdoğan'ın "Doğuştan sufi! Tevazu kelimesini utandıracak kadar tevazu sahibidir Necati" sözleriyle tanımladığı Akpınar, işle ilgili kararları nasıl aldığını şöyle anlattı: "Eğer bir cümle, bir fikir beni heyecanlandırıyorsa o tek cümlenin peşinden hesap kitap yapmaksızın giderim. Ne zaman ki 'Ben bu işi biliyorum, yapalım' desem çuvalladığımı gördüm. Ben kararlarımı sezgilerimle veriyorum, onlar beni hiç yanıltmadı."

BENDE HİÇ EGO YOKTUR
Necati Akpınar; "Sizin hiç egonuz yok mu? İnsan arada bir '17 yılda 42 milyondan fazla bilet satan dev bir eğlence şirketinin patronuyum' demek istemez mi?" sorusuna ise şu yanıtı verdi: "Sanırım bende ondan hiç yok. Ben arka planı, perdenin arkasını seviyorum. Kendimi ortaya koymayı değil. Yaptığımız işler göstersin kendini, ben de eğleneyim; yani bizden bilet satın alan herkesin eğlenmesini istediğim gibi..."

ÇÖZÜMCÜYÜM
BKM'nin perde arkasındaki sakin ve sorunları çözmeye odaklı patronu Necati Akpınar; rekabetin lokomotif olduğu eğlence sektöründe, sukünetini nasıl koruyabildiğini ise şöyle açıkladı: "Dışarıdan çok büyük bir sektör gibi algılanıyor ama benim görüşüme göre; dar bir alanda omuz omuza duran kişiler gibiyiz. O kadar azız yani! Dolayısıyla birbirimize ters düşmek gibi bir durum olmamalı. Hele ki oldu, o gün benim için çok daha önemli olduğunu bildiğim bir toplantım dahi olsa iptal eder, belki başkasının gözünde çok daha önemsiz olan o sıkıntıyı çözmeye giderim. Onlara 'Nedir husumetimiz? Belki bugün, belki de önümüzdeki yıl, sizinle karşı karşıya geleceğiz, nedir sorunumuz çözelim...' derim."

ARKADAŞINA GÖNDER
Gücümüzü Necati'nin sakinliğinden alıyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz