Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocukların yeni dadısı televizyon

Giriş Tarihi: 7.1.2013

Çocuk kanalı KIDZ'in patronu Esra Oflaz Güvenkaya: Televizyon artık pek çok ailede çocukların dadısı gibi oldu. Bu çok tehlikeli. Yeni projemizle, çocukları 'dijital bombardıman'a karşı eğiteceğiz

Çocuk kanalı KIDZ'in Yönetim Kurulu Başkanı Esra Oflaz Güvenkaya, 'Çocuk ve Dijital Yaşam Günleri' adlı bir sosyal sorumluluk projesi başlatıyor. Şarkıcı Emre Aydın'ın da destek verdiği proje; çocukların günümüzde 'dijital bombardıman'a maruz kalmasına dikkat çekiyor. Güvenkaya, projeyi GÜNAYDIN'a anlattı...
Projenizden bahseder misiniz?
'Çocuk ve Dijital Yaşam Günleri' başlıklı bir sosyal sorumluluk kampanyası hazırladık. Yeni nesli, televizyon izleme alışkanlıkları da dahil olmak üzere, dijital medyanın her alanında bilinçli kullanım konusunda eğiteceğiz. Çocuklar daha bebekken televizyonla, Üç yaşından itibaren internet, bilgisayar, iPad ve akıllı telefonlarla iletişime başlıyor. Televizyon günümüzde pek çok aile için dadı haline gelmiş vaziyette ve bu durum çok tehlikeli.

ÖNCE ANNEYİM
Peki nasıl bir tehlike bu?
Küçük yaşta çok fazla dijital bombardımana maruz kalan okul öncesi çocuklar, dikkat eksikliği sorunu yaşayabiliyor. Günümüzde çocuklarda 'Yaygın Gelişimsel Bozukluk', fazla görülmeye başlandı. Çünkü televizyonda saniyede kareler değişiyor. Halbuki gerçek hayattaki sosyal sahneler bu şekilde çabuk değişmiyor. Bu yüzden de çocuklar, sıkılgan ve sabırsız oluyor. Çocukların yaşı, bu yaşa bağlı olarak programların içeriği ve izlenme süresi çok önemli.
Genelde çocuk kanalı yöneticilerinden duymaya alışık olmadığınız cümleler bunlar...
Ben önce anneyim, sonra da bir çocuk kanalı yöneticisiyim. Bunun sorumluluğunu hissediyorum. Kızım 4.5 yaşında ve ona bir seferde en fazla 30 dakika televizyon izlettiriyorum. iPad kullanmasına da limitli izin veriyorum. Bu projede çocuklar ve aileler, dijital yaşamın faydaları ve bilinçsizce kullanımı konusunda, rehber danışmanlar tarafından bilgilendirilecek. Ayrıca, çocuklar ve aileleri Optimum Alışveriş Merkezi'ndeki etkinliklerle eğlenecek. Emre Aydın da projemize destek verecek.

HEDEFİMİZ AİLELER
Aileler bu projenin neresinde?
Aileleri bu konu hakkında bilinçlendirmek, öncelikli hedefimiz. Biz, internet kuşağından gelmiyoruz, çoğumuz sonradan öğrendik. Halbuki günümüz çocukları internetle ve dijital yaşamla doğdular ve öyle bir dünyada yetişiyorlar. Bu kaçınılmaz süreçte aileleri eğitmek çok önemli.
KIDZ'in yayın politikasından ve hassas olduğu noktalardan bahseder misiniz?
KIDZ'de okul öncesi 3-5, okul çağı 6-11 ve yetişme-ilk gençlik dönemi olarak 9-14 yaş aralığına uygun program planlarımız var. Programların sadece eğlence yüklü olması önceliğimiz değil. Çocukların zarar görmeyeceği, eğlenirken öğrenecekleri, ruhsal gelişimlerine katkı sağlayacak, bilinçli bir yayın politikamız var.


ARKADAŞINA GÖNDER
Çocukların yeni dadısı televizyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz