Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hedefim 'Sizinkiler'i yurt dışında tanıtmak!

Giriş Tarihi: 12.1.2013

'Sizinkiler' isimli karikatürleri 'Çatlak Yumurtalar' ismiyle TRT Çocuk'ta çizgi film olarak yayınlanan ünlü çizer Salih Memecan: Hedefim 'Limon' ve 'Zeytin'i yurt dışında tanıtmak

'Limon', 'Zeytin', 'ÇıtÇıt', 'Babişko'... Sabah Gazetesi'nin ünlü çizeri Salih Memecan'ın 21 yıl önce yarattığı bu karakterler; kitap ve gazete sayfalarından sonra şimdi de çizgi film olarak karşımızda. Yayın hayatına TRT Çocuk'ta, 'Çatlak Yumurtalar' adıyla başlayan çizgi film; hafta içi her gün saat 15.10'da miniklerle buluşuyor. Çocukların gülerken öğrenebileceği bir yapıma imza attıklarını söyleyen Salih Memecan'la, 'Sizinkiler'i konuştuk...

HEP HAYALİMDİ

'Sizinkiler'i çizgi film yapmak nereden aklınıza geldi?
'Bizim City'yi ve 'Sizinkiler'i 21 yıldır çiziyorum. En başından beri böyle bir hayalim vardı ama çizgi filmi yapacak ekibi bulamıyordum. Geçen yıl, birkaç genç beni ziyarete geldi ve 'Sizinkiler'in çizgi filmini yapabileceklerini söylediler. Bana da bir pilot bölümünü getirdiler, ben yapamayacaklarını sanmıştım ama çok yanılmışım. Dünya standardında bir iş çıkarmışlar.

Kimdi bu gençler?
Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde çizgi film üzerine eğitim almışlar ve çok hevesliler. 'Raatsız' diye bir grup. Onlar yaptılar, çok beğendim. Bu arada TRT Çocuk ve diğer çocuk kanalları yayına başladı. Çizgi filmin senaryosuyla ilgili Amerikalılar'la konuştuk. İki sene önce de çalışmalara başladık. TRT bize çok iyi imkanlar sundu.

'Pepee' ile aranızda yarış olur mu?
Biz aynı kategoride değiliz. Bizimki daha büyük yaş grubuna hitap ediyor ama şunu söyleyebilirim; 'Pepee', 'Keloğlan' gibi çizgi karakterler bence daha çok olmalı.

'SİZİNKİLER' GÜNCEL DEĞİL
Bu çizgi filmle hayaliniz ne?
'Limon' ve 'Zeytin'i uluslararası yapacağım. 'Limon' ve 'Zeytin'e bakarsanız çok evrenseldir. Bu karakterlerin Amerika ve Japonya'daki karakterlerden hiçbir eksiği yoktur! Güncel değildir. Ayrıca laf esprisi kullanılmıyor.

Karakterler hiç büyümüyor...
Karakterler büyümüyor ama okuyucu değişiyor. Bir çocuk, ablasının kitaplarını kendisine verdiğini; 'Limon' ve 'Zeytin'le öyle tanıştığını söyledi. Çocuklar büyüyor, ilgi alanları değişiyor, anne ya da baba olunca tekrar 'Limon' ve 'Zeytin'e dönüyorlar.

Seslendirmeleri nasıl? Karakterlerle ilgili başka projeleriniz de var mı?
Sanki o seslerle doğmuş gibiler... 'Limon' sakar, neşeli ve hayalperest bir kız çocuğu... 'ÇıtÇıt' hamarat, otoriter, evi çekip çeviren bir kadın... 'Babişko' ise kendi dünyasında, rahatına düşkün, unutkan ve eğlenceli... 'Zeytin' ise haylaz, huysuz ve sevimli bir erkek çocuğu... Şimdi onlar için yeni bir dönem başlıyor.

KEKEMELİĞİMİ ÇİZİM YAPARAK YENDİM
Karikatürist olmak isteyen çocuklara ne gibi bir tavsiye verirsiniz?
Her çocuk çizer olabilir mi? Evet, bir kere her çocuğun çizmeye kabiliyeti vardır. Kızım Zeynep, Amerika'da ilkokul öğretmenliği yapıyor. Onun anlattığına göre; Amerika'da da sorunlu olarak yansıtılan çocuklar, hep kabiliyetli çocuklar... Tek sorun; diğerlerine uymamaları! Ben kekemeydim. Karikatürün verdiği güvenle kekemeliğim geçti. Konuşmalara çağrıldığımda "Ben kekemeyim, konuşamadığım için karikatürist oldum; karikatürist olduğum için konuşmalara çağrılıyorum" diyorum. Çizen çocuklar asosyaldir. Ben sosyalleşmiş karikatüristim. Çocuklara tavsiyem; çizmeye devam etsinler. Bu, hayatta, onlara avantaj kazandırıyor.

KIZIM ZEYNEP ÇOK YETENEKLİ ÇIKTI
Sizin çocuklarınızda çizme yetenekleri var mı?
Evet, ikisinde de var ama yapmıyorlar. Özellikle Zeynep çok yetenekli. Hatta onun bir kitabı var. Türk çocuklara Amerika'yı ve Amerikalılar'ın nasıl giyindikleri, ne yiyip ne içtikleriyle ilgili bir kitap yazdı. Ben onun yeteneğinin sadece annesinin doğum günü için kart yapmasıyla sınırlı olduğunu düşünüyordum ama yetenekli çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hedefim 'Sizinkiler'i yurt dışında tanıtmak!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz