Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Modern insan için yeni orta yaş 50'ler!

Giriş Tarihi: 26.1.2013

'Orta Yaş El Kitabı' isimli kitabında orta yaşı yeniden tanımlayan Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu: Modern insan için orta yaş skalası 50-70 arasına çekilmeli. 35'inde evlenip 37'sinde anne olmuş bir kadın için orta yaşa daha 20 yıl vardır!

Kalp damar cerrahı Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu; 'Orta Yaş El Kitabı ve Genç Kalmanın Sırları' isimli bir kitap çıkardı. Kitabında, orta yaş kavramını mercek altına alan Yörükoğlu; orta yaşlılığın handikaplarını ve erkeklere dair bazı sırları okuyucuyla paylaşıyor. Prof. Dr. Yörükoğlu, kitabını Yeni Aktüel'den Ürün Dirier'e anlattı...
Orta yaşlı kimdir?
Dünya Sağlık Örgütü'ne göre 45-59 yaş arasındaki kişilerdir. Ancak modern insan için bu yaş skalası 50-70 arasına çekilmeli. Çünkü orta yaş, insanın sosyoekonomik durumuna göre değişiyor. 18 yaşında evlenip anne olan, 40'ına gelmeden anneanne olan bir ev kadını için orta yaş gelmiş sayılır. Fakat üniversite okumuş, kariyer yapmış, sosyal hayatında aktif, 35'inde evlenip 37'sinde anne olan bir kadın için orta yaşa daha 15-20 sene vardır.

KADININ ORTA YAŞI SIKINTILI
Kadının orta yaşı mı daha çekilmez oluyor, erkeğinki mi?
Kadının orta yaşı menopozla başlıyor ve hormonlarında 40'larından itibaren dramatik bir düşüş görülüyor. Bunun beraberinde kırışıklıklar ve kilolar geliyor. Erkeklerde ise durum böyle değil. 80'ine kadar bile hormonları iş görebiliyor. O nedenle kadının orta yaşa girişi daha sıkıntılı.
Orta yaşın en sıkıntılı tarafı nedir?
Bu, ilginç bir dönem. Orta yaşa gelmiş insanların kalbi genç kalıyor. Kimse kendine yaşlanmayı yakıştırmıyor. Bizler, lise günlerimizi bile daha dünmüş gibi hatırlıyoruz. 30 senedir görmediğim liseden bir kız arkadaşımla karşılaştık geçenlerde. "Ne hale gelmişsin?" dedi bana. Ben de "Kızım sizin evde ayna yok mu, kendine baksana" dedim.
Kabullenilemeyen tek şey dış görünüş mü?
Hayır, orta yaştaki bir insan hipertansiyon veya kalp yetmezliği gibi bir hastalıkla karşılaşınca da tokat yemiş gibi oluyor. Çünkü bunlar yaşlı hastalığı! Tabii tüm bunlar kırsal kesimde böyle yaşanmıyor, yaşlılık onlar için doğal bir süreç. Ama modern şehir insanı, ana akım medya, sinema ve reklamların da pompalamasıyla hep genç ve güzel kalmak istiyor. Kadınlar kendilerini tambura gibi gerdiriyor!

GÜZELİK UYKUSU ÇOK ÖNEMLİ
Kırışıklıkları kim sever ki?
Kadınlar asla erkeklerin ne düşündüğünü önemsemez. Önemseseler, hiçbir erkeğin öyle dudakları patlamış, gergin bir kadından hoşlanmayacağını bilirler. Sandra Bullock, Sharon Stone, Michelle Pfeiffer gibi yaşını gösteren, estetiksiz, olgun kadınlar tüm erkeklerin aklını başından alabilir. 70'ine merdiven dayamış Catherine Denevue'den daha çekici bir kadın düşünemiyorum! Robert de Niro, Jack Nicholson gibi 60'ındaki oyuncular, halen çok karizmatik sayılıyor. Hollywood'da Brad Pitt, George Clooney gibi jönlerin de hepsi orta yaşlıdır.
Gözlerin ışıltısını, ruhun canlılığını korumak için ne yapmalı?
En önemlisi gülmek. Güldüğünüzde, mutluluk hormonu salgılanır ve stres seviyesi azalır. Güzellik uykusu da çok önemli. Gün içinde yarım saat uyumak cildi güzelleştirir, yaratıcılığı arttırır. Hoşa giden bir müzik dinlemenin de ağrıları azalttığı, tansiyonu düşürdüğü, enerji düzeyini arttırdığı biliniyor.


ARKADAŞINA GÖNDER
Modern insan için yeni orta yaş 50'ler!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz