Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayalim kendi markamı yaratmak

Giriş Tarihi: 25.2.2013

By Pınar Altuğ markasıyla, tekneler için tekstil ürünleri tasarlayan Pınar Altuğ: Çocukluğumdan beri deniz tutkunuyum. Bu işe de teknemdeki eksiklikleri gidermek için başladım. Hayalim kendi markamı yaratmak

Ünlü oyuncu Pınar Altuğ; eşi Yağmur Atacan ile birlikte deniz tutkusunu ticarete döktü. Dört yıldır tatillerini geçirdikleri teknelerindeki eksiklerden yola çıkan Altuğ; By Pınar Altuğ markasıyla tekneler için tekstil ürünleri tasarlamaya başladı. Eşi Yağmur Atacan ise kurduğu şirketle, lüks botlar satıyor. Ünlü çift; CNR'daki Boat Show 2013 Fuarı'nda sorularımızı yanıtladı.

GİZLİCE YÜRÜTTÜK
Birçok ünlü isim moda tasarımcılığına soyunurken, siz tekne tekstili ürünleriyle karşımıza çıktınız...
Tekne sahibi olduktan sonra eksiklikleri ve ihtiyaçlarınızı daha iyi anlıyorsunuz. Bir gün ailece tekstil işi yapan bir arkadaşımla bu işe girmeye karar verdik. Altı aydır gizlice yürüttüğümüz çalışmamızı nihayet ortaya çıkardık.
Tüm tasarımları siz mi hazırladınız?
Ben motiften anlamam, moda tasarımı da okumadım. Bir tasarım gurubumuz ve bir atölyemiz var. Onlar tasarımları benimle paylaşıyor; ben de onları renk ve şekil konusunda yönlendiriyorum. Son karar mercii benim.
Türkiye'de bu işi yapan başka şirketler var mı?
Çok fazla firma yapıyor bu işi ama tanınmış birisi yaptığı zaman; tekne sahibi olsun veya olmasın, herkes bundan haberdar oluyor.

KİŞİYE ÖZEL TASARIM
Peki sizin ürünlerinizin farkı ne?
Genellikle teknelerde çarşaflar; yatağın şekline göre seçilir. Pike ve yastık kılıflarında ise kısıtlı seçenek var. Benim markamda ise böyle değil. Siz hangi modeli beğendiyseniz; onu istediğiniz renk, desen ve şekilde size özel hazırlayarak teslim ediyoruz. Yani ürüne siz karar veriyorsunuz.
Deniz tutkunuz ne zaman başladı?
Babamın teknesi vardı; çocukluğum denizde geçti. Yağmur da deniz tutkunu. Önce küçük bir sürat motoru, dört yıl önce de tekne aldık.
Bu koleksiyonun devamı gelecek mi?
Neden olmasın? Sadece teknelere çalışacağız diye bir kural yok. İstenirse evlere de yaparız fakat normal çarşaf fiyatlarından biraz daha yüksek olduğu için maliyetli olabilir. Kullandığımız tüm malzemeler en üst kalite. Hepsi defalarca kontrolden geçiyor. İçime sinmeyen hiçbir şeyi satmıyorum. Ayrıca benim derdim kendi markamı oluşturmak, 'By Pınar Altuğ'u markalaştırmak.

İYİ BİR TEKLİF GELMEDİ

Aldığınız tepkiler nasıl?
Ürünleri görmeye gelenler, "Başka firmaların fiyatları daha uygun" diyor bazen. Ben de onlara "Başkaları beni ilgilendirmiyor. Ben kendimden sorumluyum" diyorum. Kendi işime bakıyorum ben. Hesap kitap işlerini de ben bilmem; ortağım ilgileniyor o konuyla.
Eşinizin sizin gölgenizde kaldığı şeklinde yorumlar yapılıyor...
Keşke kocamı yakından tanımayı deneseler... Biz 2006'da çıkmaya başladık. Biz evlenirken Yağmur, 'Doktorlar' dizisinde oynuyordu. Evlendikten sonra da devam etti. Ben nasıl onu sektörden uzak tutabilirim ki? Biz kocamla birbirimizin işine karışmayız. Kocam; tuttuğunu koparan, güçlü, çok iyi yürekli ve şahane bir adam. Benim böyle güçlü durmamdaki en büyük neden de kendisidir. Bu adam 17 yaşından beri reklamlarda oynuyor. Ben tanıdığımda, çoktan feleğin çemberinden geçmişti. İyi bir teklif geldi de biz mi kabul etmedik? Yağmur; 30 yaşında, bir çocuk babası ama hâlâ liseli tipinde.

OYUNCULUĞU BIRAKMADIM
Oyunculuğu bıraktığım söylendi ama böyle bir şey söz konusu değil. Ben öncelikle bir televizyoncuyum; program sunarak da işimi yapıyorum. Bu yıl güzel bir kuşak programı teklifi geldi ama bazı sorunlar çıktı. Program, akşam 5.30'da bittiği için kabul edemedim. Çünkü o saatte yayından çıkıp eve gitmem saat 7'yi bulacak. Kızım Su, saat 8.30'da uyuyor. Kızımla sadece bir saat görüşmek istemedim. Bunu kızıma yapamazdım."

ARKADAŞINA GÖNDER
Hayalim kendi markamı yaratmak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz