Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Deniz Seki'nin kardeşi olmak dezavantajdır

Giriş Tarihi: 4.3.2013

'Manik Depresif' adlı albümünü çıkaran Serkan Seki, "Müziğe ilk başladığım dönemde ablamın çok yardımı oldu ama bu, büyük dezavantaj bence. Çünkü ben, kendi ayaklarımın üzerinde durmak istedim; soyadımı bile kullanmadım" dedi

Deniz Seki'nin gitarist kardeşi Serkan Seki ilk albümü 'Manik Depresif' ile yorumculuğa adım attı. Üç yılda hazırlanan albümdeki sekiz şarkının söz ve müzikleri de genç müzisyene ait. Seki ile buluşup hem yeni albümünü, hem de ablası Deniz Seki ile ilişkisini konuştuk...
Albüm için üç yıl hazırlık süreci geçirmişsiniz. Bu sürecin uzamasının sebebi nedir?
2010'da başladık bu albüme. O dönemde ablamın albümünü beklemek zorunda kaldık. Albümdeki sekiz şarkının sözü ve müziği benim. O yüzden çok emek harcadık.
Yaptığınız müziği nasıl tanımlıyorsunuz?
Kendi şarkılarımı melodili hikayeler olarak adlandırıyorum. Şarkı yazanları hikaye anlatıcılar olarak görüyorum. Ben samimi müzik yapıyorum, "En iyi şarkıyı ben söylerim" demiyorum. Star olmak gibi bir derdim yok. Bir de "Samimi şarkıcının detonesi kulağı tırmalamaz" diyorum.

HASTA ARKADAŞIM YAZDIRDI

Albüme adını veren çıkış şarkınız 'Manik Depresif'in hikayesi nedir?
Müzisyen bir arkadaşım yanımdayken bir atak geçirmişti. Bu olay beni çok etkiledi ve 2008'de şarkı yaptım. Eğlenceli bir şarkı ama trajedi var içinde; tam da hayat gibi.
Şarkılarınızın hepsi yaşadığınız olaylar mı? Çoğunlukla... Neşeli, güler yüzümle tanınırım ama gizemli bir tarafım da var. Onu da şarkılarla ortaya çıkarıyorum. Ama bu şarkılar zor çıkıyor, öyle kolay olmuyor.
Müzisyen olmanızda ve albüm çıkarmanızda ablanız Deniz Seki'nin katkısı oldu mu?
Oldu tabii ki! Piyasaya beni sokan, sahne tozu yutmama vesile olan kişidir. Kariyerimin başlarında torpil yaptı.
Deniz Seki'nin kardeşi olmak avantaj mı, dezavantaj mı?
Müziğe ilk başladığım dönemde ablamın çok yardımı oldu ama büyük dezavantaj bence. Çünkü kendi ayaklarımın üzerinde durmaya çalıştım; soyadımı bile kullanmadım. İşlerin çoğuna 'gitarcı Serkan' olarak gittim.
Albümde ablanızın şarkısı neden yok?
Benden beklenen, ablamla bir düet yapıp albüme onun şarkısını koymaktı. Eğer onun bir şarkısını alsam ya da bir şarkıda onunla düet yapsaydım yıllardır harcadığım emeğe ihanet etmiş olurdum. Ama bu, asla ablamın şarkısını okumam anlamına gelmesin.

ABLAM HEYECANLI

Sizin şarkılarınızı beğeniyor mu?
Çoook. 'Feryat' şarkım için çok uğraştı, dil döktü; hatta "Düet yapalım" dedi. O benden daha heyecanlı.
Onun da albümü çıkacak. Bir kıyaslama olur mu?
Evet ama ben onun kulvarında koşmuyorum. O kendi hikayesini anlatıyor, ben kendi hikayemi. Kardeşiz diye de aynı şeyleri yaşadığımız anlamına gelmez.

EN BÜYÜK REKLAMI ANNEM YAPIYOR
Albüm çıkarmanızla ilgili ailede nasıl bir heyecan yaşanıyor?
Ablamın ilk albümünün çıktığı dönemler yeniden canlandı; gazetelerde çıkan haberler kesiliyor. Annem çok komik! CD'ler çıkmıştı ama dağıtımına birkaç gün vardı. Bir sabah simit almak için çıktım. Bütün mahalle, beni tebrik etti. Annem, 12 saat içinde benim reklamımı yapmış. Dünyada böyle bir PR şirketi yok. Şimdi de televizyonu takip ediyor; klibi kaç kere gösterdiler diye!

ESKİ SEVGİLİMLE BİRLİKTEYİM
'Çakırkeyf' isimli şarkınızda "Aşk nedir, ne değildir?' diye soruyorsunuz. Sizce nedir aşk?
Aşk; bir kadın için hayattaki tüm kadınlardan vazgeçmektir.
Sizin diğer kadınlardan vazgeçmenize sebep olan biri var mı hayatınızda?
Beraber olduğum biri var. Yıllar önce ayrılmıştık. Onun için 'Geri Dönebilsem' isimli şarkıyı yapmıştım. Şimdi yeniden birlikteyiz.
'Feryat' şarkısında dediğiniz gibi çoluk çocuğa karışmak istiyor musunuz?
Evet, hem de çok. Aileye önem veren ve aile kurmak isteyen biriyim.

TÜRKAN'I İSTEMEDİM

Albüme koymadığınız bir şarkı var mı?
Popülerlikle derdim yok. Beyazıt Öztürk'ün okumadığı, Demet Akalın'ın söylediği 'Türkan' şarkısı ilk bana geldi ama ben okumadım. Albümüm bitmişti, o yüzden istemedim.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deniz Seki'nin kardeşi olmak dezavantajdır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz