Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Beni 'Sabit Kanca' kadar tanımıyorlar

Giriş Tarihi: 26.3.2013

Sosyal medyayı kasıp kavuran 'Sabit Kanca'yı beyaz perdeye taşıyan komedyen İsmail Baki Tuncer; "Sokakta 'Sabit' kadar tanınmıyorum" diyor. Yönetmen Alper Mestçi'ye göre ise 'Sabit Kanca' videolarını izleyip sevenler, filmi de çok beğenecek

Sosyal medyada videoları bugüne kadar 25 milyon kez izlenen, her şeyi bilen adam 'Sabit Kanca', geçtiğimiz hafta vizyona giren ilk filmi ile sinema izleyicisiyle buluştu. Karakterin yaratıcıları komedyen İsmail Baki Tuncer ile yönetmen Alper Mestçi; bu filmi 'Sabit Kanca'yı internette izleyip sevenler için yaptıklarını söylüyor. İkili, fenomen karakteri GÜNAYDIN'a anlattı.
'Sabit Kanca' karakteri nasıl ortaya çıktı?
ALPER MESTÇİ:
İsmail'in televizyon programı için bir tip yaratmaya çalışıyorduk. Sonuçta da çenesi önde konuşan bir adam çıktı ortaya.
İSMAİL BAKİ TUNCER:
Doğaçlama bir şeyler söyledim; hoşumuza gitti. Ekiptekiler de gülünce, Alper Abi bunu bir matematiğe oturttu.
A.M.: Nasıl canlandırırız diye düşünürken, bir yarışmada her soruya doğru cevap veren bir karakter çıktı ortaya. İsmail için kolay bir şey değildi. 'Sabit Kanca' onun yarattığı ilk özgün tip. Başka tipleri de var ama 'Sabit Kanca' öne çıktı.
Karakterin fenomen olacağını öngörmüş müydünüz?
A.M.:
İlk videoda bunu düşündük ama bu kadar hızlı geri dönüş almayı beklemiyorduk. Her şey çok hızlı gelişti. İnternet için altı skeçten oluşan iki video yaptık. Bu karakterin, sadece bu videolarla bu hale gelmesi çok ilginç. Bu skeçler, bir yılda 25 milyon kez tıklandı.

SAĞLAM KOMBO YAPTIK!

Sizce halk bu tipi neden sevdi?
İ.B.T.:
Kendilerinden bir şeyler buldular sanırım. Mahallede her şeyi bildiğini iddia eden adamlar vardır ya; kahvede, berberde... O da bu adamlardan biri. Her şeyi bildiği ve genel kültürü çok iyi olduğu için sinir bozucu biri ama halk sevdi.
A.M.: 'Sabit Kanca'nın lafları çok seviliyor. "Akıt gelsin", "İçinden geçeceğim", "Kombo yapacağım" gibi sloganlar herkesin dilinde...
Bu kadar sevildiği için mi bu tipin filmini yapmaya karar verdiniz?
İ.B.T:
İnsanlar neyi seviyorsa, onun üzerine gitmek gerekiyor.
A.M.: Bu karakteri sinemaya taşımak kolay değildi. Karakterin en yalın şeklini bulmak en zoruydu. Bu bir proje; sinemada para kazanma mantığıyla değil, 'Sabit Kanca'yı var etmek üzere yola çıktık. Karakter, televizyonla kısıtlı kalsın istemedik.
Film, izleyiciye ne vâdediyor?
A.M.:
Eğlence, komedi... Başka büyük iddiamız yok. Film için çok büyük bir beklenti var. Herkesin beklentisi farklı; kimisi 'Sabit Kanca'nın geçmişini, kimisi bu bilgilere nasıl sahip olduğunu merak ediyor. Filmin içinde bunlar var ama esas hikayeyi ikinci filme sakladık. Bu filmde videolarda sunduğumuz şeyden farklı bir şey anlatmayacağız. Biz bu filmi, karakteri bilenler için yaptık. Onların izlemesi önemli. Filmde çok espri var; 'Gangnam Style' da var, 'Harlem Shake' de... Sağlam kombo yaptık yani!
İ.B.T.: Bu bir komedi filmi ve bu filme gülmek için gidin.
Filmde bip'lenen sahneler de var. Ben ilk defa bir sinema filminde bip'leme yapıldığını görüyorum...
A.M.:
Bahsettiğiniz sahne; filmin sonunda... O sahnede 'Sabit Kanca' bir televizyon programına katıldığı için, o mantıkla bip'lendi oralar. Sonuçta olay bir programda, TV ekranında geçiyor.


ARKADAŞINA GÖNDER
Beni 'Sabit Kanca' kadar tanımıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz