X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Neşet Ertaş halk ozanı mı değil mi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Neşet Ertaş halk ozanı mı değil mi?

  • Giriş Tarihi: 1.4.2013

Şarkıcı Uğur Işılak'ın "Neşet Ertaş, etliye sütlüye karışmazdı. Ona tam olarak ozan denemez" şeklindeki sözleri tartışma yarattı. Halk müziğinin ünlü isimleri, Işılak'a tepki gösterdi

Geçtiğimiz günlerde a Haber'de 'Jurnal' programına konuk olan şarkıcı Uğur Işılak'ın, merhum halk ozanı Neşet Ertaş'la ilgili sözleri kriz çıkardı. Işılak; "Aşık Mahsuni Şerif halk ozanıdır, Neşet Ertaş kısmen ozandır. Etliye sütlüye karışmaz. O yüzden tam ozan diyemeyiz" dedi. Görüşlerine başvurduğumuz ünlü isimler, Işılak'a tepki gösterirken; MÜYORBİR Başkanı Ahmet Koç, Işılak'a destek verdi.

EROL PARLAK
Ticari bir hamle
Ben, Ertaş'ın hayatını anlatan bir kitap yazdım. Ozan/ aşık Neşet Ertaş hakkındaki bu düşünceyi; bilgiden yoksun, derinlikten uzak talihsiz bir açıklama ve ticari bir hamle olarak görüyorum. Sanatın yozlaştığı ve ozanlık kavramının zorda olduğu günümüzde yeni simalara düşen; birkaç yüzyılda bir yetişen Neşet Ertaş gibi şahsiyetleri anlamaktır.

BELKIS AKKALE

Kitlelere ulaştı
"Etliye sütlüye karışmazdı" diyerek ayrım yapmak o kadar anlamsız ki... Her ozanın ayrı bir yolu vardır. Aşık Mahsuni Şerif yüzyılın ozanıdır, toplumun her kesiminin sorununu dile getirmiştir. Aynı şekilde Neşet Ertaş da ozandır ve verdiği mesajları ve çizgisini geniş kitlelere taşımıştır.

SABAHAT AKKİRAZ

Işılak usta değil
Uğur Işılak, Neşet Ertaş hakkında fikir beyan edecek bir müzisyen değildir. Usta birisine söz söyleyebilmeniz için sizin de usta olmanız gerekir. Neşet Ertaş, barış dolu mesajlar vermiş önemli bir ozandır. Etliye sütlüye karışırdı, siyasi yönü olan bir insandı. Başbakan'ın sanatçılar ile olan toplantısına katılması da buna örnektir.

KUBAT
Aşka şarkı yazardı
O zaman Karacaoğlan da halk ozanı değil miydi? O da sadece güzelliğe şiirler yazardı. Aşık Mahsuni Şerifde tam tersi, sistemi eleştiren besteler yapardı. Neşet Ertaş ise aşka şarkılar yazardı. Bence Ertaş tam bir ozandı.

AHMET KOÇ

Doğru söylüyor
Uğur Işılak doğru söylemiş. Bunu kötü niyetle söylediğini sanmıyorum. Neşet Ertaş yeri doldurulamaz bir sanatçıdır. Ozanlık geleneği ise bambaşka şeyler gerektirir. Anında söz yazarlar, halkın derdine tercüman olurlar. En önemlisi de gezgin insanlardır.

kalan karakter 1000

selçuk selçuk

Neşet ertaşı anlamak için önce babası muharrem ustayı anlamak lazım onu anlamadan neşet ertaşı tam olarak anlayamazsınız. Ugur ışılak kötü bir şey söylemiş Ozanlık sadece siyasete karışmak halkı bitaraf olmak değildir Ozan olmak demek " Tatlı dile güler yüze doyulur mu " da diyebilmektir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 04.03.2015 02:54
KiL KiL

hadsizliğin tavan yaptığı bünyenin beyanatı. argadaş bu kendini bilmezlikten ne çekti bu memleket. miting şarkıcısısın olm sen. sen kim ozanlığı kritize etmek ney. git mitingde şarkı söyle kitleleri coştur. ona buna dil uzatma

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 27.02.2015 16:35
KIRMIZI KIRMIZI

BU HABERİ YENİ OKUYORUM ÇÜNKÜ GERÇEKDEN UĞUR IŞILAK BÖYLE BİR TERBİYESİZLİK YAPMIŞ MI DİYE MERAK ETTİM AMAAA ÖNCELİKLE ŞUNU SÖYLEYİM HALK OZANLARINI DEĞERLENDİRMEK BİLE UĞUR IŞILAK GİBİ BASİT BİR TÜRKÜCÜYE DÜŞMEZZ HADDİNİ ÇOK AŞMIŞŞŞ

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 18.06.2014 10:49
Nisanur Nisanur

Halk ozanımıza ALLAH'tan rahmet ve huzur diliyorum ve nurlar içinde yatsın diyorum...

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 16.01.2014 15:45
necip fazıl necip fazıl

asıl sen kim oluyosunda uğur ışılağa had bildiriyosun

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır17
cevapla 23.05.2013 15:30

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.