Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye benim ikinci vatanım

Giriş Tarihi: 9.4.2013

Müslüman coğrafyada geniş bir hayran kitlesine sahip olan Azeri asıllı İngiliz şarkıcı Sami Yusuf, son albümü 'Salaam'ın tanıtımı için Türkiye'ye geldi. Yusuf, "İkinci vatanım" dediği Türkiye'yi çok sevdiğini söylüyor

Azeri asıllı İngiliz şarkıcı Sami Yusuf, 'Salaam' ismini verdiği dördüncü albümünü geçtiğimiz haftalarda çıkardı. 16 şarkıdan oluşan albümde, beş Türkçe parçaya da yer veren Yusuf; söylediği ilahilerle Müslüman coğrafyada büyük bir dinleyici kitlesine sahip. Geçtiğimiz hafta albüm tanıtımı için Türkiye'ye gelen Yusuf; şarkılarını ve Türkiye sevgisini anlattı:

TÜRKÇE ÇOK ZOR BİR DİL

İstanbul'a çok geldim. Burayı çok seviyorum. Türkiye için benim ikinci vatanım diyebilirim... İstanbul da benim kalbimin bir parçası.
Orta Asya'dan beri kiliseyle cami iç içe... İstanbul'un bu yönünü çok seviyorum. Buradaki insanların da beni sevdiğini biliyorum. Her seferinde beni çok sıcak karşılıyorlar.
'Salaam' benim dördüncü albümüm. Albümde 16 şarkı var, beşi Türkçe: 'Dryer Land/Susuz Toprak', 'It's a Game/Bu Bir Oyun', 'To Guide You Home/Yollarına Su Döktüm', 'All I Need/ Tek İhtiyacım Olan' ve 'Without You/Sensiz, Susuz Toprak'. 'Sensiz, Susuz Toprak'ta; benim gibi sanatçı olan babamla düet yaptım. O yüzden benim için çok özel bir albüm oldu.
Türkçe zor bir dil ama Azerice'ye yakın. O nedenle şarkıları Türkçe okurken çok zorlanmadım. Türkçe'de çok fazla 'ü' ve 'ö' var; onları karıştırmamaya çalıştım. Türk hayranlarıma hediye vermek istedim bu beş Türkçe şarkıyla.

'SALAAM', BARIŞ DEMEK
Türkçe favori kelimelerim; Allah razı olsun, maşallah ve inşallah.
Albüm; Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da en çok satanlar arasına girmeyi başardı. Güneydoğu Asya'da ise 'Platin albüm' ödülünü aldı. Yaptığım müziğin kitlelere ulaşması, çok mutluluk verici bir durum. İnsanlar tarafından sevilmek beni çok onore ediyor.
'Salaam'; Arapça'da barış anlamına geliyor ve insanın, Yaradan'ın huzurundaki halini ifade ediyor. Ben de albümde, insanları biraraya getirmeyi kendi tarzımla ifade ettim.
İnsanlar arasında dayanışma, birlik, beraberlik ve kardeşlik duyguları artsın istiyorum. Bu albüm tamamıyla birliği, dayanışmayı temsil ediyor ve daha önceki albümlerimle aynı ruhu taşıyor.

ALBÜMÜM DİNİ MESAJ TAŞIMIYOR
Albümüm; dini, dogmatik, 'biz ve siz' ayrımı yapan bir mesaj taşımıyor. Ezeli, ebedi, zaman üstü bir mesaja sahip; sevgi, anlayış, dayanışma, birlik... Bunlar sadece İslam'ın değil, dünyadaki bütün büyük inanç geleneklerinin de değerleridir.
Dünyada olan olaylar beni çok etkiliyor. Şu an devam eden Kuzey Kore-Güney Kore savaşı bile beni çok üzüyor. Albüm süresince şarkılarımı yaparken Orta Doğu'daki, Arap yarımadasındaki olaylardan etkilendim. Mesela; Birleşmis Milletler -Dünya Gıda Programı ortaklığı ile beraber oluşturulan Live- FeedAfrica kampanyası için yaptığım 'Forgotten Promises' parçası, Afrika'da yaşanan kuraklığa dikkat çekiyor.
Albümde ayrıca doğal afetlerin vurduğu milyonların durumuna dikkatleri çekmek için bestelenen, CNN ve BBC gibi kanallarda da yayınlanan 'Hear Your Call' parçası da yer alıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye benim ikinci vatanım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz