Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teoman da benim gibi kronik mutsuz!

Giriş Tarihi: 13.4.2013

'Flu' adlı albümüyle gündemde olan Feridun Düzağaç; yıllardır karşılaştırıldığı Teoman'la benzer noktalarını şöyle sıralıyor: Yaşıtlığımız, kronik mutsuzluğumuz ve huzursuzluğumuz...

Yeni albümü 'Flu' ile esaslı bir dönüş yapan, Nilüfer'in '13 Düet' projesinde 'Kavak Yelleri' adlı şarkıdaki düetiyle göz dolduran Feridun Düzağaç; Touch İstanbul'dan Tolga Akyıldız'ın sorularını yanıtladı...

'Flu'ya kavuştuk. Neler hissettiriyor size; nasıl bir his geçirmek istiyorsunuz dinleyenlere?
En büyük keyif, albüm sonrası tepkileri takip etmek zaten; çok zevkli. Şu anda bir yandan 'Senin Yüzünden' üzerinden 'Flu'ya yönelen beğeniler, iltifatlar... Henüz bir-iki hafta geçmesine rağmen albümdeki gizli özne 'Gönül' şarkısını fark etmiş olmalarından anlıyorum ki, onlar da bu hissi özlemişler. Çok güzel cümlelerle gerekeni söylüyorlar bana Twitter'dan. "Tam bahar geldi diye seviniyorken nereden çıktı bu şarkılar" sitemiyle karışık. Beklemediğim bir ilgi gördü 'Flu'... Yürekten müteşekkirim.

ÇOK ÖZLEMİŞİM
Nilüfer'in '13 Düet' projesindeki yorumunuz da ilgi gördü...
Evet; 'Kavak Yelleri'... Dinleyiciye geçen hissi az çok tahmin edebiliyorum artık ama onlardan bana geçen şu 'özlenmiş olmak' hissini gerçekten de özlemişim.

Sizin de bildiğiniz gibi bir 'Teoman'la karşılaştırılma' durumunuz var. Sizce nerelerde ayrılıyorsunuz ve ortak noktalarınız neler?
Benim Teo hikâyelerim anlat anlat bitmez. Anlattığımda inanmayanların sayısı daha fazla oluyor... Çok sevdiğim, kıymet verdiğim bir adam o. İlk zamanlar aramızda suni bir rekabet yaratılmaya çalışıldı; hiç girmediğim toplardır. Çıkış tarihlerimizin neredeyse aynı olması sebebiyle... Yaşıtlığımız, kronik mutsuz hallerimiz... Ve bence tüm şarkı yazanların asgari müştereki olan huzursuzluk... Aynı potada, klasmanda ya da sayfada yazılmış olmayı anlaşılır kılıyor.

ÖNCELİĞİM EVLADIM
Asıl sebep o mu sizce?
Medyadaki o 'trendsetter abiler' var ya; işte onların görmek, yazmak, tanışmak, istediği bir profil Teoman... Renkli, heyecanlı ve sürprizleri olan bir adam. Bense, 10 yıl önce hayat bana şöhreti sunduğunda elimin tersiyle itmişim. "Önceliğim evladım" demişim ve öyle yaşamışım. Ben mahcup ve mütevazı bir tipimdir. Karşımdakinin mutluluğu ve konforunu tanımsız genişlikte gözeten biriyim. Müzikal olarak ben daha çok 'arayan ve değiştiren' bir anlayıştayım ama asıl söylemek istediğim "İyi ki döndün Teo"dur.

KATEGORİ DIŞI KALAYIM

Kendinizi Türk rock müzisyenleri arasında nerede konumluyorsunuz? Son dönemde daha çok kimleri dinliyorsunuz?
Ben kategori dışı kalsam? Hiç öyle bir kisvem olmadı. Çok satınca pop, az satınca rock diye sınıflandırıldı albümlerim. Bir ayrım ya da sınıflama yapılacaksa, şarkı yazanların ayrı tutulması gerekebilir sadece. Bu noktada da son dönemlerde şarkı yazanlar arasındaki pozitif cinsiyet ayrımına dair bir şeyler söylemek gerekir belki... Kadınlardan yana tavır almaya ve onları öykündürmeye çalışan bir trend var... Ayrımın her türüne karşıyım. Bir grup ya da yeni bir müzisyeni fark etmek için biraz dinlemek, araştırmak, konser konser dolaşmak gerekiyor; oysa ben münzeviliğin zirvesindeyim bu aralar. Duman ve Peyk'in hayranı, hatta 'fanıyım'. Melis Danişmend ve Birsen Tezer dinlemekten büyük haz duyuyorum.

YENİKÖY BİR BAŞKA
İstanbul'da hangi semtlerde oturdunuz?
Beşiktaş, Maslak, Baltalimanı ve finali yaptığım ve kendimi nihayet ait hissettiğim Yeniköy... Beşiktaş, İstanbul'u çok iyi özetleyen, canlı ve en önemlisi 'siyah beyaz' bir yer. Yeniköy'e ise aşığım. Sekiz yıldır oturmakta olduğum evi henüz içine girmeden tutmaya karar vermiştim. Sürprizi olmayan, gün içinde rutini olan çok iyi ilişkilerle süslediğim bir yer. Mahallenin 'FD abisi' olma durumunu seviyorum.

BEYOĞLU ARTIK YABANCI
Hangi semt daha yakın geliyor size İstanbul'da?
Bugüne kadar hayatım Beyoğlu'nda geçti ve genelde hep oradaki mekanlarda çaldım. Yıllar önce Kemancı'nın Kemancı olduğu zamanlardaki Beyoğlu'nu çok özlüyorum. Bugünkü Beyoğlu benim çok yabancı ve tedirgin hissettiğim bir yer.

Bir gün bu şehirden gidecek misiniz?
Bu kentten ayrılmak benim için bir hayal gibi. Beni buraya bağlayan tek şey kızım Tuya Naz. Onu üniversiteye gönderdikten sonra Kuzey Ege'ye yerleşeceğim.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teoman da benim gibi kronik mutsuz!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz