Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bana benzer diye korktuğumdan çocuk yapmadım

Giriş Tarihi: 16.4.2013

atv ekranlarında yayınlanan 'Kurtlar Vadisi: Pusu' dizisinin 'Poyraz'ı Yıldırım Memişoğlu: Çocukken çok yaramazdım; bu yüzden de çocuk yapmadım, bana benzese ne halt ederim diye düşündüm

Onu yıllar önce 'Ali Desidero' karakteri olarak tanıdık. Oyuncu Yıldırım Memişoğlu, şimdi 'Kurtlar Vadi: Pusu' isimli dizide 'Poyraz' karakterini canlandırıyor. Aktörlüğün yanı sıra kendi güvenlik şirketinin yöneticiliğini de yapan Memişoğlu, Yeni Aktüel dergisinden Neslihan Perker'e konuştu:

ANNEME ÇOK ÇEKTİRDİM!
İstanbul'un hangi semtinde büyüdünüz peki?
Tarlabaşı...
Mahalle delikanlısısınız yani...
Evet öyle. 'Ali Desidero'nun çok sevilmesinin nedeni budur zaten. Sulandırılmış bir tip değildi; herkes sevdi, saygı duydu. Olmak istedikleri ve kendinden bir şeyler gördükleri adamla karşılaşınca gerçek hayatta, samimi buldular.
Nasıl bir çocukluk geçirdiniz? Hızlı bir çocukluk geçirdim, hiperaktiftim. Biz üç kardeşiz. Bir ağabeyim vardı beni sürekli döven; yedi yaş büyüktür benden. Hâlâ aramız pek iyi değil. Çocukken çok yaramazdım, çocuk da yapmadım bu yüzden, bana benzerse ne halt ederim diye. Annem öldüğünde eminim Yaradan cennetine almıştır.
Çok mu çektirdiniz?
Evet.

AĞABEYİMİN IQ'SU DAHA YÜKSEK

Ağabeyinizle aranızdaki farklılıklar nedir?
O akademik bir heriftir ve IQ'su benden yüksektir. Ben hiperaktif ve pratiğimdir. Her ailenin bir delisi vardır, bizde de o bendim. Benim için racon çok önemlidir, yazılmamış kurallar geçerlidir.
Nedir bu kurallar?
Zayıf olanın yanında olmak, küçüğünü sevmek, büyüğüne saygı duymak... Karşı taraftan da aynısını beklerim. İnsanlara her zaman önce sevgi ve saygıyla yaklaşırım. Bazı şuursuzlar benim 'over doz' alçak gönüllülüğümü ve gösterdiğim tevazuyu gerçek zannederler. O zaman da gerçeği hatırlatırım. Bana nasıl davranılmasını istiyorsam, öyle de davranırım.
Peki 'Kurtlar Vadisi'ndeki rol size nasıl geldi?
Ben kendim oynamak istediğimi söyledim. Çevremdekiler neden bu projede oynamadığı sorup duruyorlardı. Bir ara Ali Tarantula diye bir program yapıyorduk, o dönem yönetmenimiz Bahadır Er'di, kendisi şimdi Pana Film'le çalışıyor. Ona "Neden beni Kurtlar Vadisi'nde oynatmıyorsunuz?" diye sorunca talebimi yapım şirketine iletti ve onlar da 'Poyraz' karakterine uygun buldular beni. 'Poyraz' ruh hastası, psikopat bir karakter tabii, daha neler olacağını da bilmiyoruz. Temposu ağır bir dizi 'Kurtlar Vadisi: Pusu'; hiperaktif olduğum için bana yavaş geliyor ama senaryo ekbinin benim için yazdıkları senaryoya şapka çıkarıyorum... İnsanları nasıl etkileyeceklerini gerçekten iyi biliyorlar.

EVİN PATRONU HER DAİM KADINDIR
Siz hep açık yürekli bir adam mı oldunuz kadınlara karşı?
Hep öyleyimdir. Evin patronu kadındır, aslında patron her yerde kadındır. Evde mutsuz bir kadın varsa, senin mutlu olman mümkün değildir. Her zaman iki duam vardır: "Allah herkesin huzurunu ve sağlığını daim etsin, ağız tadını bozmasın." Kadın, benim için hep saygıdeğerdir. Ben her zaman güvenlik eğitimlerinde de söylüyorum; kendinle barışıksan herkesi sevebilirsin; yaptığın işten, hayatından memnun olursun. Hayatın sırrı

ERKEK OLMAK ZOR İŞ
'Ali Desidero' nasıl hayatınıza girdi?
90'lı yıllarda gece kulüplerinde çalışmaya başladım. O dönemde bu tip mekanlarda defile modası vardı, bir yandan da kickbox yapıyordum. Kickbox Federasyonu'nun kurucularındanım. O dönemler 'Manken gibi adamsın' diyerek bu teklifi getirdiler. Tesadüfen oldu yani.
Erkekler neden dövüşmek ister?
Doğaya baktığında, erkek olmak çok zor... İyi dövüşeceksin, iyi sevişeceksin... Erkek olmak çok büyük bir baskıdır. İkili ilişkilerde denge kuramayanlar erkektir, bizi kadınlar yetiştirir.

BİR KIZ ARKADAŞIM "AMAN BENİ ÇOK SEVME" DERDİ
Takıntılarınız var mı?
Saygısızlık ve terbiyesizliğe tahammülüm yok. Hiyerarşik düzen olduğuna inanırım, herkes birbirine saygı ve sevgi gösterecek ama asla bu durum suistimal edilemez. Birisi benim gösterdiğim saygı ve sevgiye ters davranırsa, pişman ederim. Çünkü ben yapmadığım ve vermediğim bir şeyi istemem karşımdakinden. Kızgınlıklarım da uçlarda, sevgim de... Bir kız arkadaşım vardı "Aman beni daha çok sevme" derdi. Bu bir kadını boğazlamak, kafeslemek anlamında değil tabii. Aslında eşime de sormak lazım bir yandan, her eve lazım erkek modeli de değilimdir, muhakkak defolarım vardır. Fark yaratmayı da severim. Özel olunmaz bana göre, özel doğulur. Annem ve babam cahil insanlardı ama Tarlabaşı gibi bir semtte -geçenlerde bir operasyonda çocukluğumun geçtiği bölgede 25 kilo eroin yakalandıüç çocuğu çiçek gibi yetiştirmeyi başardılar. Anneme ve babama minnettarım.

UĞRAŞAMAM
Baba olmayı istememe nedeniniz ayrıntılara fazla dikkat etmeniz olabilir mi?
Olabilir tabii. Şöyle ki; eğer baba olursam, ya çocuk ya ben, hasta olurum başına bir şey gelmesin diye, uğraşamam. Herhalde hayatıma giren kadınlar da benden çocuk istemedi, çünkü biliyorsunuz bu tip şeyler kadına endeksli. Bunları kabul etmek lazım. Kadın gelse dese ki; dört aylık hamileyim, yırt ondan sonra kendini...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bana benzer diye korktuğumdan çocuk yapmadım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz