Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gece hayatında kız kıza eğlence terörü

Giriş Tarihi: 10.5.2013

Gece hayatının 'arıza'ları artık kadınlar! Üstelik bu tutumları hemcinslerine karşı. Sinirli bakışlar, öfkeli fiziksel temaslar, bir erkek söz konusu ise şiddetli bir avcı ve sahiplenme tavrı... Gece hayatı artık kadın terörüne teslim!

Eğlence hayatı, gece dışarı çıkmak ve bir mekanda eğlenmek söz konusu olduğunda; kavga çıkaran, tacizkar davranan genellikle erkekler diye bilinir. Gelin görün ki son yıllarda, özellikle büyük şehirlerde artık iyiden iyiye ayyuka çıkan bir durum var gece hayatında: Kadın terörü! Kadınların gece hayatında hemcinslerine göz süzmeleri, laf atmaları, fiziksel olarak tepkilerini belli etmeleri; görülmeyecek gibi değil. Bir grup kadın eğlenirken; yanlarındaki erkekler, diğer gruptan bir kadınla ilgilenmeye başlarsa, seyreyleyin 'amazon'ları... Tuhaf bir sahiplenme, agresiflik ve fiziksel, sözel her türlü baskı... Mekan sahipleri, işletmeciler ve psikiloglar; 'eğlence dünyasının amazonları'nı anlattı... (Yeni Aktüel dergisi)

EROL KAYNAR (Sortie ve Salomanje'nin sahibi)
KADIN GÜVENLİKÇİLERİMİZ VAR
"Metropollerde yaşayan, kendi ayakları üzerinde duran kadınlar; gittikleri yerde istediği hareketi yapabileceğini düşünüyor, çünkü yaşamıyla ilgili her kararı kendileri veriyor. Davranışlarında alkolün de etkisi var tabii... Kadın kadına kavga eden çok fazla insan olduğunu duyuyorum. Kadınlarla o anlamda baş etmek de zor, çünkü müdahale ederken dokunmak da istemiyorsunuz. Biz bu sebepten dolayı kadın güvenlikçi bulunduruyoruz. Kadınlar artık daha özgür; bir arada gece dışarı çıkıyorlar bu zamanda. Zaten kavga etmeleri için ortada sadece bir erkek objesi olması da gerekli değil."

MEHMET YAVUZ (Nörolog)
BİR TÜR RAHATLAMA
"Gece hayatında, bastırılan dürtüler ortaya çıkar. Normalde sakin, pasif, kendisini ifade etmekte güçlük çeken bir kadın; sosyalleşirken dikkat çekmek için ortamda problem çıkarıp kendisini odak noktası yapabilir. Böylelikle idealindeki cesur, dikkat çekici, sosyal insana yaklaşmaya çalışır. Aynı zamanda karşı cinsin dikkatini çekerek 'ben buradayım' der. Duygusal anlamda yalnız olan kadın; gece hayatında terör ortamı yaratarak bir tür sağaltım (rahatlama) yaşar."

OZAN YAYLA (Beyoğlu hayal kahvesi-bodyguard)
ALKOL SEVİYESİ ARTTIKÇA DAHA RAHAT DAVRANIYORLAR
"Alkol seviyeleri yüksek olduğunda, kadınlar daha rahat davranışlar sergiliyor. Bu da mekandaki diğer kişilerin rahatsızlıkları ve bize iletilen şikayetlerle sonuçlanıyor. Erkeklerin yanına herhangi bir mesele yüzünden dışarı çıkartılmak veya konuşmak üzere güvenlik gittiğinde; genelde uyumlu davranırlar. Ama kadınlar; çalışanlara ve görevlilere karşı 'taciz veya kaba kuvvet' gibi bahaneleri çok daha rahat kullanıp epey sorun çıkartabiliyor."

BERTİ PALAMBO (Tektekçi kurucu ortak)
DIŞARI DAVET EDERİZ!
"Bizim tecrübemize göre kadınlar; eğer erkekler yeterli zarafeti gösterirse kolektif eğlenceyi körüklemeyi, erkekler sahiplenici yahut beklentili tavırlar içine girerse de dışlayıcı ve hatta itici davranmayı tercih edebiliyorlar. Kadınların mekan dışına davet edilmesinin söz konusu olamayacağı düşüncesine de katılmıyoruz. Her kim karnaval havasını bozarsa; karnaval dışı kalır."

AYŞEGÜL İLSEVER (Billionare Club Genel Müdürü)
ERKEKLERİ DE ETKİLİYORLAR
"Gece hayatında alkol olduğu için, cinsiyet ayrımı gözetmeksizin benzer olaylar yaşanabiliyor. Genel olarak kulüplerde çıkan tartışmalara baktığımızda; bazı kavgaları sadece kadınlar çıkartırken, bazı kavgalar da yine kadınlar yüzünden çıkan erkek kavgaları olabiliyor."

TUBA YILDIRIM ÜSTÜNEL (Uzman klinik psikolog)
İÇDÜNYASINDA YALNIZ YAŞAYAN KADIN ŞİDDETE MEYİLLİ
"Günümüz kadınları; artık daha özgür, kendi ayakları üzerinde durabilen, kendi hayatını kendi idame ettirebilen ve 'Benim bir erkeğe ihtiyacım yok' diyebilen kadınlar... Bunu gerçekten sindirerek ve duygusal olarak hissederek söyleyen kadınlarda bir sorun yaşanmayacaktır. Ancak bunu sözlü olarak dile getirmesine rağmen iç dünyasında yalnızlık yaşayan, duygusal olarak kendini yeterince güçlü görmeyen ve hayatında özel bir insanın yokluğunu hisseden kadınlarda bu duyguların dışavurumunu bu tür agresif davranışlar olarak gözlemleyebiliriz."
ARKADAŞINA GÖNDER
Gece hayatında kız kıza eğlence terörü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz