Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Modaya olan merakımı ailem ortaya çıkardı

Giriş Tarihi: 11.5.2013

Stiliyle moda çevrelerinin ilgisini çeken Tess Sahara Çetin, sanat ve moda konusunda ailesinden beslendiğini söylüyor. 17 yaşındaki Çetin, "Moda serüvenimde ailemin etkisi büyük. 'Moda gözü'mü annemden aldım. İçimdeki merakı onlar uyandırdı" diyor

Yönetmen Sinan Çetin ve Rebekka Haas Çetin'in 17 yaşındaki kızları Tess Sahara Çetin; giyim tarzı ve moda bilgisiyle son dönemin 'ikonları' arasında gösteriliyor. Yeni sezonun iddialı tasarımlarıyla Harper's Bazaar dergisine poz veren Çetin; Serli Gazer'e gelecek planları, modaya bakışı ve ailesiyle olan ilişkisini anlattı:

MODA KİŞİLİĞİN YANSIMASIDIR
Kıyafetler, birer sanat eseri olarak yaratılır ve onlarla çok şey anlatılabilir. Bu çok büyük bir güç; kişilik gibi. Bir tişört ya da pantolonla çok şey söyleyebilirsin. Moda kişiliğin yansıması bence. Hep aynı tarzı ya da trendleri takip etmek değil. Bir şey söylemek ve anlatmak için bir yol. Bunun için de düşünmek ve vakit harcamak gerekiyor.
Modayla ilgili her şeyi biliyorum diyebilirim ve modayı bir sanat dalı olarak görüyorum. Sadece markalara bakmıyorum, etiketler beni ilgilendirmiyor. Modaya ilgim çok küçük yaşta başladı. Yine de modanın popüler değil, alternatif kısmına daha yakınım.
Benim moda serüvenimde ailemin de büyük etkisi olduğuna inanıyorum. Annem benim sadece moda gözümü oluşturmadı; aynı zamanda moda ile sanatın da ilişkisini anlattı. Fotoğrafçıları, stilistleri öğretti. Babam da beni filmler açısında çok besledi. Ben de onların bana öğrettiği tüm sanat dallarını modayla ilişkilendirdim. Ailem, içimdeki merakı uyandırdı diyebilirim.

YENİ JENERASYON ÇOK ŞANSLI

Düşüncelerimi; filmden sinemaya, müzikten modaya ilgimi çeken her şeyi kişisel blog'um 'Cityvillain.tumblr. com'dan paylaşıyorum. Şu an bence çok şanslı bir jenerasyon var. Her gün internetteyiz, blog'lara bakıyoruz; her şeyden haberdarız.
Ben kıyafetleri sadece giyinmek olarak algılamayan, taze bir jenerasyona aitim. Klişeleri kabul etmiyoruz, kendi gerçeklerimizi yaratıyoruz. Bu anlayıştaki favori tasarımcım Commes des Garçons'un kreatif direktörü Rei Kawakubo... 70'lerde bütün moda algısını değiştirmesi ve cesur bir stil yaratması beni etkiliyor.
Kişisel stilim birçok şeyin karışımı gibi... Sokak modası ve yüksek modayı birbirine karıştırıyorum. Vans ayakkabı ile Prada gömlek giyiyorum. Bazı insanlar için tek bir stil var; benim için öyle değil. Gencim ve her şeyi deniyorum. Vintage dükkanlardan bulduğum 80'lere ait bir Adidas tişörtü, annemin Celine ayakkabıları ile kombinliyorum.

MODEL OLMAK İSTEMİYORUM
Geniş bir skaladan seçip ne yapacağıma öyle karar vermek istiyorum. Model olmak gibi bir arzum yok. Beğendiğim fotoğrafçılar benimle çekim yapmak isterse, buna sıcak bakabilirim ama meslek olarak modelliği düşünmüyorum. Kamera arkasında modayla ilgili bir şeyler yapmak istiyorum.

TESS BANA HEDİYE GİBİ

Anne Rebekka Haas Çetin, ailenin tek kızı olan Tess ile özel bir bağları olduğunu söylüyor: "Tess'in çok güçlü bir yüzü var. Feminen ve masum bir ifadeye sahip. Bir kadın için kız çocuk hediye gibi; erkek çocuktan çok farklı. Çok daha yakın ve paylaşımcıyız. Yine de Tess'in arkadaşı değil, annesiyim."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Modaya olan merakımı ailem ortaya çıkardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz