Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cesaret göstermeyen kaplumbağaya benzer

Giriş Tarihi: 19.5.2013

'Sevdiğim Şarkılar' adında bir albüm çıkaran Ebru Cündübeyoğlu: Albüm çıkarmak cesaret istiyor ama cesaret göstermeyip "Yerim iyi" derseniz; kaplumbağa gibi kabuğunuzun içinde kalırsınız

Ebru Cündübeyoğlu, oyunculuk ve sunuculuk derken şimdi de şarkıcılığa el attı. Sevdiği Türk sanat müziği eserlerini bir araya getiren oyuncu, 'Sevdiğim Şarkılar' adlı ilk albümünü çıkardı. Ebru Cündübeyoğlu ile yeni albümünü, kızı Duru ile oynadığı reklam filmini ve yeni projelerini konuştuk...

Albüm çıkarma fikri nasıl doğdu?
Şarkı söylemeyi çok seviyorum. Meslek hayatımın 20'nci yılında böyle bir sürpriz yapmak istedim. Bu işe çok genç yaşta başladım; 38'imde 20 yılı devirdim. Bu albümle de kendi kendimi kutlamak istedim. Düşünülmüş, iddialı bir proje değil.

BAZEN CESUR OLMAK GEREK

Türk sanat müziği söyleme cesaretini nasıl gösterdiniz?
Teyzem Seda Akay söz yazarı ve prodüktör; onun sayesinde müzik camiasından tanıdığım birçok insan var. Albümün aranjörü Tamer Özkan da onlardan biri. Türk sanat müziğini dinlemeyi de söylemeyi de çok seviyorum. Albüm çıkarmak cesaret istiyor ama cesaret göstermeyip "Yerim iyi" derseniz; kaplumbağa gibi kabuğunuzun içinde kalırsınız.

Eşiniz Güçlü Mete, albüm konusunda sizi destekledi mi?
Arzu ettiğim bir şeyi yapmam, onu çok mutlu etti. O da; beni cesur buluyor, takdir ediyor ve "İyi ki yapmışsın" diyor.

Albümünüzü ilk dinlediğinizde ne hissettiniz?
Çok duygulandım, "Benim de albümüm oldu; hem de sevdiğim şarkılar" diye salya sümük ağladım. Babamın beğenmesi de beni çok etkiledi. Zaten benim için çıta; babamın beğenisiydi.

Albümde kendi besteniz de var. Kendi albümünüz için mi saklamıştınız?
'Neyledin Yar' şarkısının bestesi bana ait; 10 yıl önce yapmıştım. Albümde unutulmuş ve tazelenecek şarkılar olmasına özen gösterdim. Gençlerin bilmediği şarkılar bunlar.

SESİMİ BEĞENENLER ÇOK

Çıkan sonuç sizi ne kadar tatmin etti?
Albüm çalışmasına başlarken "Beğenmezsem yapmam" dedim. Sonuç beni rahatsız edip beklentimin altında olsaydı, kimseyle paylaşmazdım.

Yorumlar arasında sizi en çok şaşırtan ne oldu?
En çok şaşırdığım şey; herkesin sesimi çok beğenmesi oldu. Şarkıların önüne geçecek sesim yok; sadece anlamını ve duygusunu ifade edecek kadar okumayı hedefledim. İnsanlara bu kadar hızlı geçeceğini tahmin etmiyordum.

Olumsuz yorum geldi mi?
"Niye albüm yaptı ki? İyi oyuncu işte, oynasın" diyenler oldu. Kliple ilgili de "Siyah elbise yakışmış" ya da "Baştaki doğal halin güzel olmuş" diyenler var. Beğeniler farklı... Onlara da nazar boncuğu diyoruz.

ASSOLİST OLARAK SAHNEYE ÇIKABİLİRİM
Bu albümle bir assolist doğar mı? Sahne çalışmalarınız olacak mı?
Bilmem; her şeyi zaman gösterecek ama sanırım benim de arkamda bana eşlik edecek bir orkestram olacak. Gelen tekliflere kapalı değilim. Yapabileceğim bir şey ise denerim. Başarabilecek miyim, o heyecan bana fazla mı gelir, bunlar benim için de soru işaretleri... Çalışmadığım yerlerden soruyorsunuz. (Gülüyor)

Bundan sonra yeni bir albüm çıkarır mısınız?
Çok isterseniz yaparım... Bu albümü beni sevenlere yaptım. Onlar da tolere edecek insanlar. 20 senenin kredisini kullandım diyebilirim.

Müzik tarzınız, giyiminize de yansıyacak mı?
Arkamda sazlar olunca nasıl bir psikolojiye girerim bilemiyorum.

DURU EKRANDA ÇOK RAHAT
Kızınız Duru ile reklam filminde oynadınız. Duru'nun oyunculuğa yeteneği var mı?
Reklam filmi çok eğlenceli oldu. Duru ile çok rahat çalıştık. Hatta ben ondan daha fazla gerildim diyebilirim. "Ne yapacak, nasıl olacak?" derken geldi ve "Ben hazırım, başlayalım" dedi. (Gülüyor) Kendisini ekranda gördüğünde şaşırmadı çünkü annesi sürekli ekranda; onun için ilginç değil bu.

Duru'ya kardeş yapmayı düşünüyor musunuz?
Bilmem... Hayat ne gösterirse o olur. Duru'nun pek niyeti yok öyle bir şeye ama belli olmaz. Hiçbir zaman kesin kaidelerim, kurallarım olmadı. Hayat ne verirse ona göre en güzelleri bulup yaşayacağız.

KOMEDİ OYNUYORSAN HER ŞEYİ OYNARSIN
Dramalarda da rol aldınız ama son dönemlerde yer aldığınız 'Avrupa Avrupa' dizisindeki karakteriniz çok beğenildi. Komedide yer almayı daha mı çok seviyorsunuz?
Komedi; oyunculuğu ortaya çıkartan şeydir. Bu konudaki görüşüm şudur: Bir oyuncu komedi oynuyorsa, her şeyi oynayabilir ama komedi oynuyor diye drama teklifi gitmiyorsa o şanssızlıktır. Oyuncunun sınırları olmamalı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cesaret göstermeyen kaplumbağaya benzer
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz