Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alkol yerine çekip gitmeyi tercih etti

Giriş Tarihi: 27.5.2013

Psikolog Ayşe Yanık Knudsen: Türkiye'ye uyum süreci, Meryem Uzerli'yi çok yıprattı. O; alkol ve uyuşturucu yerine çekip gitmeyi seçti. Herkes bunu yapamıyor

'Muhteşem Yüzyıl'ın 'Hürrem'i Meryem Uzerli'nin hastalığı olarak gündeme gelen 'tükenmişlik sendromu'na; iş, sanat ve spor dünyasında sıkça rastlanıyor. Uzman Psikolog Ayşe Yanık Knudsen, a Haber'de Şirin Sever'in sunduğu 'Jurnal' programında bu sendromu anlattı:

DESTEK ALACAĞI KİMSE YOK

Tükenmişlik sendromunun, depresyondan ayrılan birçok noktası var. Daha çok büyük şehirlerde yaşayan insanları vuran bir problem. Kırsal kesimde rastlanmıyor. Acil serviste çalışan doktorlarda çok sık görülüyor.
Meryem Uzerli'nin hayatında destek noktaları çok zayıf. Hiç Türkçe bilmeden Türkiye'ye geldi ve çok ünlü bir star oldu. Uyum sağlama süreci, çok yıpratıcı bir şey. Eğer birinin omzunda ağlayamıyorsanız, sizi destekleyen aileniz ve dostlarınız yoksa ve hayatınızın büyük kısmını çalışarak geçiriyorsanız; zaten tükenirsiniz.

İNTİHARA KADAR GİDEBİLİR

Şöhretli olmak herkesin kaldırabileceği bir şey değil. Herkes, Meryem Hanım gibi kapıyı vurup gidemiyor. Kimisi dengeyi uyuşturucu ve alkolle, kimisi de kapıyı vurup giderek sağlıyor.
Bu sendrom; depresyona benzer şekilde ortaya çıkıyor. İsteksizlikle başlıyor, uykusuzluk, çok uyuma, iştahsızlık ya da çok yemek yeme onu takip ediyor. Son nokta ise asla çalışmak istememek ve üretkenlikten vazgeçmek... İleri boyutlarda intihara kadar gidebiliyor.
Bazen kovulmak gerekebilir; siz gidemiyorsanız, birisinin sizi atması iyi olabilir. Bir şeyin içinde boğulduğunuzda, zaten başarıyı kaybetmişsinizdir. Hayatımızı yöneten şey hırs olmamalı. Mutlaka tatil yapmalısınız.

'ŞİŞMAN' HABERLERİ BASKI YARATTI
"Hayır demeyi öğrenmek; hayatta her konuda gerekli bir şey. Meryem Uzerli hakkında 'Çok şişman, sürekli yiyor' diye haberler çıkıyordu. Sürekli güzel olmak, hep iyi ve doğru olanı yapmak zorunda olmak; çok ciddi bir baskı."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alkol yerine çekip gitmeyi tercih etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz