Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bır zamanlar İstanbul’da

Giriş Tarihi: 6.6.2013
TUNCEL KURTİZ
1936 DOĞUMLU OYUNCU

TRİFO'NUN MUHALLEBİSİ MÜTHİŞTİ
"Gençliğimin geçtiği Arnavutköy'ün yeri, benim için bambaşka; dünyada en çok özlediğim yer! Deniz tertemiz; laciverti bambaşkaydı... Arnavutköy'de vapurların üstünden atlardık; görevliler bizi kovalarlardı. Avrupa'dan gelen arkadaşlarımla sahilde yürürdük, sonra da kendimizi denize atar akıntıya bırakırdık. Galatasaray Adası'nda istiridye çıkarırdık. Çok güzel bir meyhane kültürü vardı; sahilde ne sazlar dinlenilir, ne şarkılar söylenirdi. Bulgar muhallebici Trifo vardı. Kızlar erkekler hep orada buluşurdu. Müthiş bir su muhallebisi yapardı. İki kardeşin işlettiği Manor'un dükkanında aranan her şey bulunurdu."

FATMA GİRİK
1943 DOĞUMLU OYUNCU

GÜZEL VE İHTİŞAMLI

"Bu fotoğraf 1958 yılında Salacak Plajı'nda çekilmişti. Büyük bir keyifle İstanbul'u ve Kız Kulesi'ni seyrediyordum. Şimdi de çok güzel İstanbul ama o zaman daha tarih kokan bir şehirdi. Ben İstanbul'u deniz kenarına tüm güzelliği ve ihtişamıyla uzanmış bir kadın gibi görüyorum. Şu anda bu kadının saçı başı yolunmuş, her tarafı yara bere içinde..."

HÜLYA KOÇYİĞİT
1947 DOĞUMLU OYUNCU

ÇAM AĞAÇLARIYLA DOLU TEPE

"Çocukluğum, Kuzguncuk'ta geçti. Bostanlarında, sokaklarında, iskelesinde çok dolaştım. Bence İstanbul'da değişmeden kalan yegâne yerlerden... Kuzguncuk'un en büyük özelliği kilise, sinagog ve caminin bir arada oluşudur. Gençliğimden aklıma ilk gelen yer de Yeşilçam sahnelerinin önemli mekanı Çamlıca Tepesi... Adı gibi çam ağaçlarıyla dolu bir ormanlıktı."

CAHİT BERKAY
1946 DOĞUMLU MÜZİSYEN

İSTİKLAL'DE TRAFİK VARDI

"İstanbul'un her tarafı değişti; gene de çirkinleştiremediler. Top oynadığımız boş arsalar vardı; şimdi hiç boş yer kalmadı. Denize Kabataş'tan girerdim. İstiklal Caddesi'nde çift yönlü trafik akardı; önce tek yöne indirdiler, sonra tamamen yaya yolu yaptılar. Evimden görünen Çamlıca Tepesi yemyeşildi; antenlerle doldu."

AHMET MEKİN
1932 DOĞUMLU OYUNCU


AÇIK HAVADA TANGO
"Ailem, 1700'lerde Bakırköy'e yerleşmiş; gençliğim, orada geçti... Mahalledeki lakabım, fiziksel özelliklerimden dolayı 'Filiz'di. Sahilde Viyano Gazinosu vardı; açık havada tango geceleri olurdu. En şık kıyafetlerimizi giyer, sevgililerimizi alır, dansa giderdik. Bu fotoğraftaki yer ise Çamlıca. Bir dönem hafta sonları oraya gitmeyi çok sevdiğimi hatırlıyorum. Muhtemelen balonlar için, gazoz için, topla oynamak için... En büyük eğlencemiz tren istasyonunda gelenleri izlemekti. Demir parmaklıklara yaş sırasına göre dizilirdik. Herkes yerini bilirdi."

ALİ RIZA BİNBOĞA
1950 DOĞUMLU MÜZİSYEN

BEŞİKTAŞ ANADOLU KASABASI GİBİYDİ

"İstanbul Teknik Üniversitesi'nde okumak üzere 1971'de İstanbul'a geldim. Arkadaşlarımla birlikte Etiler Yıldız Sitesi'nde ev tutmuştuk. Boğaziçi Üniversitesi'nin etrafı yeşillikti, tek tük gecekondular vardı. Beşiktaş, adeta bir Anadolu kasabası gibiydi. Baharda ders çalışmak bahanesiyle Emirgan'a gidilirdi ama daha çok arkadaşlar arasında eğlenirdik."

TÜRKAN ŞORAY
1945 DOĞUMLU OYUNCU

HAMAM KEYFİ

"Annem; zaman zaman beni, dedemle anneannemin evine bırakırdı ve bir süre onlarda kalırdım. Evleri Fatih'te Mehmet Dede Sokağı'ndaydı. Aynı isimde cami, hamam, yatırı da olan bir külliye... Osmanlı mimarisi ahşap bir bina, camları kafesli cumbalı bir ev. Kafesin arkasından sokağı seyretmek çok eğlenceli gelirdi bana. Annemle külliyenin hamamına giderdik."

VEDAT TÜRKALİ
1919 DOĞUMLU YAZAR

KIRLARDA TAL

"Üniversite eğitimi için geldiğim İstanbul'a görür görmez aşık olmuştum! Şimdi de aynı tutkuyla seviyorum... Harbiye'de askerken Hürrriyet-i Ebediye Tepesi'ndeki kırlarda talim yapardık. Beyazıt Meydanı çok başkaydı. Kıraathane yeriydi. Belli başlı kahvelerde toplanır, tartışırdık...

BİROL NAMOĞLU
1978 DOĞUMLU MÜZİSYEN (GRİPİN)

ÇAMLICA'DA GEZERDİK

"7 Mayıs 1982, Cumartesi; bu fotoğrafın arkasında öyle yazıyor fotoğrafın arkasında. Çamlıca burası. Bir dönem hafta sonları oraya gitmeyi çok sevdiğimi hatırlıyorum. Şimdi yok öyle alanlar... Artık 42 inç ekranlarda elinde konsollarla koşuyor çocuklar! Bugünlerde Çamlıca ya da açık hava gezmeleri ise yerini alışveriş merkezlerine bırakmış."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bır zamanlar İstanbul’da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz