Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arabeskin son temsilcisiyim!

Giriş Tarihi: 20.6.2013

İkinci albümü 'Gülmez Oldum'u çıkaran Hasan Yıldırım: Arabesk ve türkü için sadece ben mücadele veriyorum. Diğerlerinin hepsi popçu oldu... Herkes popa dönüyor ama ben hâlâ türkü ve arabesk dinleyicisinin çok sayıda olduğuna inanıyorum

İki yıl önce çıkardığı albümünün tanıtımı için İstanbul'daki neredeyse tüm billboard'lara afişlerini astırarak dikkat çeken Hasan Yıldırım, yeni albümü 'Gülemez Oldum'u çıkardı. Kendisini arabesk ve halk müziğin son temsilcisi olarak gören ve pop müziğini taklitçilik olarak değerlendiren Yıldırım'la albümünü, müziği ve aşkı konuştuk...

REKLAMA GÜCÜM YOK

İki yıl önce çıkardığınız 'Unutacağım' adlı maxi single'ınızla çok popüler oldunuz. Billboard'lu promosyon çalışmanız çok ses getirdi. Bu albümde neden yöntemi uygulamadınız?
O billboard olayı bana bir dostumun jestiydi; bu kadar etkili olacağını bilmiyordum. Sanatçıların billboard'la tanıtım yapmasına ben öncülük ettim. Arkadaşım, bu albüm için de "Yine yapalım" dedi ama ben istemedim. Çünkü yanlış anlaşıldı; herkes "Ne kadar çok para harcamış" diyor. Benim ne o kadar param var, ne o reklamı yapacak gücüm...

Bu kez, bu denli tanıtım yapmamanın eksikliğini hissettiniz mi?
Hissetmedim çünkü şarkılarıma çok güveniyorum. Önceki albümde 'Sen Yarimidun'u okudum; bende kabul görmedi o şarkı. Biraz daha türkü ve arabesk yorumcusuyum. O tarz bana daha çok yakışıyor. Mesela üç yıldır sahneye çıktığım Günay'da arabesk ve türkü okuyorum. Bu tarzı istiyorlar benden.

Arabeskin son temsilcisi diyebilir miyiz size?
Bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Arabesk ve türkü için sadece ben mücadele veriyorum. Diğerlerinin hepsi popçu oldu. Dinleyiciye "Müşteri" diyen ve "Müşteri bunu istiyor" diye pop müziğe döndüğünü söyleyen birinin sanata ne faydası olabilir ki? Herkes popa dönüyor ama ben hâlâ türkü ve arabesk dinleyicisinin sayıca çok olduğuna inanıyorum. Hatta halkımızın yüzde 80'i bu tarz müzik dinliyor. Bu ülkenin modası; Türk halk müziği ve arabesktir. Çoğu pop şarkılarının alt yapısı da arabesk.

HALK MÜZİĞİ AYIP OLDU

Ama bu durum inkâr ediliyor, değil mi?
Evet, sanki utanılacak bir şeymiş gibi bahsediliyor. Halk müziği ayıp olmuş. Geçim sıkıntısının olduğu bir memlekette insan 'Gülemez Oldum'u dinler, pop dinlemez. Geçim sıkıntısı yaşayan insanlar arabesk ve halk müziğinde kendini buluyor. İsterim ki insanlar varlık içinde de bu müziği dinlesinler.

Günay'da sizi dinleyenler varlıklı insanlar; bunda bir tezat yok mu sizce?
Kesinlikle var ama demek istediğim şey şu: Günay'a gelen kalburüstü insanlar da bunu dinliyor, yokluk içinde geçim mücadelesi veren vatandaş da... Arabesk ve halk müziğinin toplumdaki kabulü poptan daha fazla.

SADECE TARKAN'I DİNLERİM

Siz, pop müzik dinliyor musunuz?
Ben dil bilmediğim halde yabancı müzik dinliyorum; oradaki melodi, alt yapı beni kendine çekiyor ama Türkçe popta bir şey bulamıyorum. Popta sadece Tarkan'ı dinliyorum; onun da alt yapısı sanat müziği.

Peki, sizin bu albümünüzün dinleyici kitlesi kim?
Pop seven bile zevkle dinler. Anlamlı sözler ve melodiler herkesi etkiler.

KADINLAR ÇOK DAHA DELİKANLI
Kadın hayranlarınızın sayısı arttı mı?
(Gülüyor) Evet. Ben, kadınları çok daha delikanlı buluyorum. Duygu ve düşüncelerini direkt dile getirebiliyorlar.

Kadınlardan ilginç teklifler aldınız mı?
Twitter'dan bazı teklifler geldi ama ben tek gecelik ilişkilere karşıyım.

Hayatınızda biri var mı; ona aşık mısınız?
Evet hayatımda biri var. Bence aşk gelip geçici bir şey; mevsim gibi.

Evlenmeyi düşünüyor musunuz?
Herkes gibi ben de bir gün yuva kurmak istiyorum.

HIRSLA STAR OLUNMAZ
Star olmadığınızı mı düşünüyorsunuz?
Tabii ki. Öyle bir şey de arzu etmiyorum. Star nedir ki? Çok fazla görünür, çok konser verir, sokakta yürüyemez, herkesten ilgi görür falan filan. Bence bunların hepsi kendiliğinden gelişir. Ben "Bunu yapacağım!" şeklindeki hırsları sevmiyorum. Hırsla olacak bir şey değil bu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arabeskin son temsilcisiyim!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz