Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir yere çabuk alışır kolay da vazgeçerim

Giriş Tarihi: 25.6.2013

Noter olan annesinin işi nedeniyle sürekli şehir değiştirmek zorunda kalan Şebnem Hassanisoughi: Bir yere çabuk alışırım ama kolay da vazgeçerim

Onu son dönemde 'Tatar Ramazan' dizisinin 'Güzide'si olarak izliyoruz. 'Geriye Kalan' isimli filmdeki rolüyle 12'nci Uluslararası İzmir Film Festivali'nde 'En İyi Kadın Oyuncu' ödülünü alan Şebnem Hassanisoughi, Yeni Aktüel'den Hasan Hüseyin Kemal'e konuştu...

Aileniz İranlı. İstanbul'a ne zaman gelmişler?
Babam İranlı... Zamanında üniversite eğitimi için Türkiye'ye gelmiş. Annem Türk, burada tanışmışlar.

GÖÇEBELİK BANA TAM BANA GÖRE
Aileniz hukukçu, öyle değil mi?
Babam avukat, annem de noter.

Yalnız bir çocuk muydunuz?
Annem noter olduğu için çok şehir değiştirdik. Tayinler başlangıçta küçük yerlere çıkıyordu, annem kıdem kazandıkça büyük şehirlere gitmeye başladık. Komşularla çok büyük bir aile gibi yaşadım çocukluğumu... Farkı şuydu; kalabalık bir aile ama sürekli değişiyorlar... 14 yaşında İstanbul'a gelince tek çocuk olduğumu fark ettim.

20 YILLIK ARKADAŞIM YOK
Çok dolaşıyor olmanın avantajları ve dezavantajları ne oldu hayatınızda?
Dezavantajı şu olabilir; 20 yıllık arkadaşım diyebileceğim birisi yok. Avantajı ise çok fazla insanla karşılaştım. Bir yere çok hızlı adapte olurum, hatta 'bir yerli olmak' nedir bilmiyorum. Daha çok 'göçebe' biriymişim gibi... Bağlanmam kolay oluyor ancak bu beni vazgeçmekten alıkoymuyor.

Kolay vazgeçebilen birisiniz anladığımız kadarıyla...
Bir kişiye zorunlu olduğumu fark etsem, bu durumu kabul edemiyorum hemen uzaklaşıyorum. His olarak kalmayı istiyorum ama sıkıntı yaratsa da gidiyorum.

TEK İSTEDİĞİM OYUNCULUKTU!
Mimar Sinan Devlet Konservatuvarı'nda oyunculuk okudunuz. 'Ya olmazsa' diyerek hayatınızda bir B planı yapmış mıydınız?
B planından öte direkt uygulamaya geçtiğim bir şey oldu. Üniversite sınavlarına girdiğim yıl, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü'nü kazandım ve konservatuvarın yetenek sınavları açıklanmadan oraya giderek kaydımı yaptırdım.

Sonra ne oldu?
Telefon geldiğinde ağlamaya başladım. En sonunda dedim ki: "Ben ne yaparsam yapayım, hangi bölümde okursam okuyayım en nihayetinde oyunculuk yapacağım". Tercihim de Mimar Sinan'dan yana oldu.

EVLİ BİRİNE AŞIK OLMAK BENİM İÇİN SÖZ KONUSU DEĞİL
Oyunculuk hayatınıza nasıl girdi?
Nasıl başladığını bilmiyorum ama evde kitapları sesli bir şekilde okuduğumu ve bu sırada hoplaya zıplaya bir şeyler yaptığımı hatırlıyorum. Bir de bu güdüyü en çok hayatını bildiğim bir ressamla ilgili tiyatro oyununu izlerken hissetmiştim. Hep hayal gücü kuvvetli bir insandım.

Şu anda 'Tatar Ramazan'da 'Güzide'yi canlandırıyorsunuz. 'Güzide' sizce nasıl bir karakter?
'Güzide', Anadolu Kulübü'nün sahibi olan bir kadın ve kasabanın önemli adamlarından 'Ekrem'e aşık. 'Ekrem' ise evli bir adam ve iki yıldır ilişkileri var. Zor bir durumda... Neler olacak izleyeceğiz.

İKİ KADINA AŞIK OLUNMAZ

Bir erkeğe çok aşık olsanız ve o evli olsaydı ne yapardınız?
Çok zor bir durum ama aşık olduysam; kendi kararıyla bir harekette bulunmuyorsa, ona asla "Boşan" demezdim. Bir yandan da iki kadına aşık olan bir adam olabilir mi ve ben buna ikna olur muyum? Hakikaten ne yapardım bilmiyorum... Yapamazdım herhalde, bağrıma taş basıp giderdim kendi yoluma.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir yere çabuk alışır kolay da vazgeçerim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz