X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kayısı Çiçek Açtı, Üreticiyi Don Korkusu Sardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kayısı Çiçek Açtı, Üreticiyi Don Korkusu Sardı

  • Giriş Tarihi: 10.3.2015 17:18 Güncelleme Tarihi: 12.3.2015 15:45
KAYISI ÇİÇEK AÇTI, ÜRETİCİYİ DON KORKUSU SARDI
Kayısı Çiçek Açtı, Üreticiyi Don Korkusu Sardı

’da havaların sıcak gitmesi ile birlikte kayısılar çiçek açmaya başladı. Geçen yılda bu zamanlarda açan kayısı çiçeklerinin Mart ayının son günleri yaşanan don nedeniyle büyük çapta zarara uğraması üreticileri şimdiden endişelendirmeye başladı.
Malatya’da yaklaşık 50 bin ailenin geçim kaynağı ve kent ekonomisinin lokomotifi olan kayısıda çiçekler açmaya başladı. Özellikle Battalgazi, Kale ve merkezde çok sayıda kayısı ağaçları çiçeklenmeye başlarken bu durum ise üreticileri şimdiden endişelendirmeye başladı. Geçen yılda Mart ayının son günleri yaşanan don olayı sonrası kentteki kayısı ağaçlarının yüzde 95’i zarar görmesi nedeniyle geçen yıl kayısı üretimi büyük oranda düşmüştü. Kent ekonomisini de ciddi manada sıkıntıya sokan kayısının olmaması sonrası bu yılda don olayının yaşanıp yaşanmayacağı bilinmezken şimdiden kayısı üreticileri kara kara düşünmeye başladı.
Geçen yıla oranla bu yıl TARSİM’e ürün sigortalatmalarda ciddi bir artış yaşanırken ancak halen çok sayıda üretici kayısını sigortalanmamış durumda. Olası bir don olayında bir çok üreticinin bu yılda mağdur olacağı endişesi içinde olduğu bilinirken havaların bu şekilde sıcak gitmesi ile şu an tomurcuklanan bütün kayısı ağaçlarının da çiçeklenmesi bekleniyor.